W chwilę po tym, jak firma SpaceX ogłosiła sukces testowej ekspedycji, futurystyczny prototyp rakiety kosmicznej Starship wybuchł na lądowisku w Teksasie. Dwa poprzednie bezzałogowe loty testowe także zakończyły się eksplozjami.

Testowany prototyp rakiety nośnej Starship wylądował pionowo na ziemi, co uznano za sukces, jednak w chwilę później doszło do tak silnej eksplozji, że rakieta została znowu wyrzucona w powietrze, po czym w płomieniach runęła na ziemię.

Eksplozja miała miejsce w zaledwie kilka minut po ogłoszeniu sukcesu przez SpaceX. Pełnowymiarowy prototyp statku kosmicznego, który według właściciela i dyrektora generalnego firmy SpaceX Elona Muska ma polecieć na Marsa, wzbił się w górę na około 10 km, wykonał obrót, a następnie zniżał się nad Zatoką Meksykańską. Wyglądało na to, że wszystko przebiega zgodnie z planem.

Rakieta Starship na lądowisku w Teksasie
PAP/EPA/MAXAR TECHNOLOGIES

„Lśniący statek w kształcie pocisku pozostał tym razem nienaruszony podczas lądowania, co skłoniło komentatora SpaceX Johna Inspruckera, zanim jeszcze zakończyła się transmisja internetowa z lądowania, do ogłoszenia sukcesu i stwierdzenia: 'do trzech razy sztuka'” – relacjonuje AP, dodając, że właśnie wtedy pojazd kosmiczny eksplodował.

„Starship 10 wylądował w jednym kawałku!”

SpaceX nie wyjaśnił, co było przyczyną wybuchu. W swych publikacjach na Twitterze Musk starał się wskazywać na dobrą stronę eksperymentu. „Starship 10 wylądował w jednym kawałku!” – podkreślił.

Właściciel firmy chwalił też zespół współpracowników za świetną robotę. „Pewnego dnia prawdziwą miarą sukcesu będzie to, że loty statkiem kosmicznym będą czymś na porządku dziennym” – dodał Musk, który planuje wysyłanie ludzi na Księżyc i Marsa. SpaceX zbudował dotąd ponad 10 prototypów rakiety Starship.

Associated Press przypomina, że ostatnie dwa prototypy osiągnęły podobną wysokość w grudniu minionego roku i w lutym, ale podczas lądowania eksplodowały. Każdy z trzech ostatnich lotów testowych trwał 6,5 minuty.

Podróż wokół Księżyca. Miliarder szuka towarzyszy

Japoński miliarder Yusaku Maezawa
JIJI PRESS/START TODA/EPA/PAP

W środę, jeszcze przed lądowaniem rakiety Starship w Teksasie, japoński miliarder Yusaku Maezawa ogłosił, że w 2023 roku zamierza odbyć prywatną podróż wokół Księżyca kosmicznym statkiem SpaceX i poszukuje ośmiu towarzyszy podróży, którzy zostaną wyłonieni w drodze konkursu. Rozmowy z kandydatami na astronautów rozpoczną się 21 marca. Na maj przewidziano badania lekarskie dla przyszłej załogi.

 

 

 

Źródło: PAP
0 0 votes
Article Rating