Kosmiczny Teleskop Hubble’a podgląda zakamarki Kosmosu. Niedawno na Ziemię spłynął „obraz”, który teleskop zarejestrował w centrum naszej galaktyki.

Centrum naszej Galaktyki

Centrum naszej Galaktyki

Jeden obraz przedstawia obszar 50 lat świetlnych, który tworzy około pół miliona gwiazd. Fotografia powstała po sklejeniu dziewięciu zdjęć, wykonanych przez teleskop Hubbla. Dla porównania, centrum Drogi Mlecznej znajduje się w odległości 27 tysięcy lat świetnych od Ziemi, a na zdjęciu widnieje jedynie jej skrawek, ponieważ całe serce naszej galaktyki może tworzyć około 10 milionów gwiazd, których nie obejmuje zdjęcie.

 

Trudne warunki

Astronomowie do wykonania zdjęcia wykorzystali promieniowanie podczerwone, aby przebić się przez pył w dysku naszej galaktyki, który przyćmiewa gromady gwiazd. To, że zdjęcie wykonano w podczerwieni zdradza fakt, iż czerwone gwiazdy mają taką barwę na skutek kurzu, którego nie udało się zniwelować przez maszynę.

 

Gwiazdozbiory i czarne dziury

Centrum Drogi Mlecznej to najbardziej masywne i gęste skupisko gwiazd w galaktyce. Najbardziej znany jest gwiazdozbiór Centauri i gwiazda Alpha, która jest trzecią najjaśniejszą gwiazdą na naszym niebie. Centauri otacza centralną olbrzymią czarną dziurę, która jest około 4 miliony razy masywniejsza od Słońca.

Ostre zdjęcie pozwoli naukowcom śledzić ruch gwiazd przez najbliższe cztery lata. Specjaliści sądzą, że teraz będą w stanie dokładniej określić jak powstały gwiazdy tworzące „serce” naszej galaktyki.

Centrum naszej Galaktyki

Centrum naszej Galaktyki

Serce Drogi Mlecznej

Serce Drogi Mlecznej

Poniższy film ukazuje pół miliona gwiazd  na obszarze 50 lat świetlnych.

0 0 vote
Article Rating