Astronomowie uchwycili w podczerwieni narodziny gwiazd w mgławicy oddalonej od nas o 6,4 tys. lat świetlnych. Malownicze zdjęcie zrobione w lutym, NASA opublikowała teraz. Wszystko w ramach świętowania 24 rocznicy pracy teleskopu Hubble’a na orbicie okołoziemskiej.

Obraz Głowy Małpy wykonany w lutym 2014 r. przez teleskop Hubble’a

Zdjęcie to obraz części mgławicy NGC 2174, znanej również jako Głowa Małpy. Ta otacza gromadę młodych gwiazd. Cały obszar znajduje się w ok. 6,4 tys. lat świetlnych od Ziemi, w gwiazdozbiorze Oriona. Fotografia została wykonana w podczerwieni za pomocą Hubble Wide Fild Camera 3. Poprzednio teleskop Hubble’a śledził tę część nieba w 2011 roku.

Następca będzie jeszcze lepszy?

Na zdjęciu widać młode gwiazdy, osadzone w jasnych kosmykach kosmicznego gazu i pyłu – wyjaśnia NASA. I chwali się: „Zdjęcie pokazuje moc widzenia w podczerwieni, jaką posiada teleskop Hubble’a  i daje przedsmak tego, czego będzie się można spodziewać po jego budowanym jeszcze następcy – teleskopie Jamesa Webba”.

Agencja opisuje fotografię: młode gwiazdy ze skupiska w centrum mgławicy i dalej, po prawej wybuchają, przechodząc w pył, a ultrafioletowe światło, które emitują sprawia, że ten pył wygląda jak potężne filary. Mgławica składa się w większej części z wodoru i to emisja wodoru, tlenu oraz siarki nadają obrazowi wyraźne kolory. Wodór jest zjonizowany przez promieniowanie ultrafioletowe, a podgrzewane przez to promieniowanie cząstki pyłu świecą w podczerwieni, wyjaśnia NASA.

 

Kosmiczny Teleskop Hubble’a to projekt współpracy międzynarodowej pomiędzy NASA i Europejskiej Agencji Kosmicznej. Od 24 kwietnia 1990 r. porusza się po orbicie okołoziemskiej, gdzie został wyniesiony przez prom kosmiczny Discovery.

 

Źródło: tm, NASA
0 0 votes
Article Rating