Czy uwierzycie, że na tym zdjęciu są tylko trzy gwiazdy? To te, wokół których widać tak zwane szpilki dyfrakcyjne. Wszystkie pozostałe widoczne na fotografii obiekty to galaktyki. Choć jest ich tak dużo, położona w centrum galaktyka MCG+01-02-015 jest… najbardziej samotnym znanym nam obiektem tego typu we Wszechświecie. Jej zdjęcie, wykonane przez teleskop Hubble’a, opublikowała właśnie Europejska Agencja Kosmiczna.

Samotna_jak_emo_w_disneylandzie

MCG+01-02-015

Zdjęcie wykonano za pomocą aparatu Advanced Camera for Surveys zainstalowanego na teleskopie Hubble’a. Choć widać na nim wiele obiektów, także w bezpośrednim sąsiedztwie MCG+01-02-015, ich „bliskość” jest pozorna, to złudzenie wynikające z perspektywy.

Aby obejrzeć interaktywny obraz galaktyki, kliknij link: spacetelescope.org

Zdecydowana większość galaktyk istnieje w stanie związanym, tworzy wraz z innymi grupy, a nawet całe gromady. Galaktyki niezwiązane, obecne w rejonach Wszechświata, gdzie poza nimi praktycznie niczego nie ma, są rzadkością. MCG+01-02-015 jest jedną z nich. W jej otoczeniu naprawdę nic nie ma, a gęstość materii nie przekracza atomu na metr sześcienny.

Jak pisze ESA, gdyby nasza Droga Mleczna była podobnie osamotniona i odległa od najbliższych galaktyk jak MCG+01-02-015, o tym, że istnieje cokolwiek poza nią, dowiedzielibyśmy się dopiero w latach 60. minionego stulecia. Nocne niebo byłoby prawie puste, a mitologia nie mogłaby mieć korzeni w gwiazdach…

Źródło: rmf24.pl
Tagi: Hubble teleskop, galaktyka, samotna, najdalsza, ESA, MCG+01-02-015
0 0 votes
Article Rating