KELT-9b to rzadki przypadek planety krążącej wokół bardzo młodej masywnej gwiazdy. Powierzchnia planety jest cieplejsza niż powierzchnia niektórych czerwonych karłów. Planeta wpadła w spiralę śmierci i opada na powierzchnię swojej gwiazdy.

Planeta KELT-9b może zostać połknięta przez gwiazdę, jak ukazuje to wizja artysty NASA/ ESA

Planeta KELT-9b może zostać połknięta przez gwiazdę, jak ukazuje to wizja artysty NASA/ ESA

Wspomniana planeta została odkryta dzięki Kilodegree Extremely Little Telescope (KELT), dwóm automatycznym teleskopom umieszczonym w Arizonie i RPA. Okrąża ona gwiazdę ponaddwukrotnie bardziej masywną od Słońca, a sama ma średnicę i masę dwukrotnie większą od Jowisza. Na powierzchni KELT-9b temperatura dochodzi do 3400 stopni Celsusza.

Karen Collins z University of Tennessee, członkini zespołu, który odkrył planetę, informuje, że obecnie krąży ona wokół jednego z biegunów gwiazdy. Zdaniem uczonej to spowoduje zmianę orbity planety. Za kilkadziesiąt lat zniknie nam ona z oczu na tysiąc albo i więcej lat, a później znowu się pojawi – stwierdza Collins.

Zdaniem profesora Aarona Boleya z kanadyjskiego University of British Columbia, orbita KELT-9b jest niezwykle intrygująca. Planety powstają z dość płaskiego dysku gazu i pyłu, który zwykle formuje się wokół równika gwiazdy. Fakt, że nowo odkryta planeta krąży wokól bieguna sugeruje, że mogła ona wejść w interakcje z inną planetą.

KELT-9b jest skazana na zagładę. Albo rozerwą ją siły pływowe gwiazdy, albo opadnie na jej powierzchnię. Tak czy inaczej jest ona niezwykle interesującym obiektem i naukowcy będą ją badać, póki mają okazję.

 

Źródło: Astronomy, kopalniawiedzy
0 0 votes
Article Rating