Bojownicy z organizacji Państwo Islamskie (IS) i Al-Kaidy zebrali się niedawno w wiejskim domu w północnej Syrii i ustalili, że przestaną zwalczać się nawzajem i połączą siły w walce z przeciwnikami – doniosła agencja Associated Press. Powołała się przy tym na wysokiego przedstawiciela syryjskiej opozycji i bliżej nieokreślonego dowódcę rebeliantów.

Państwo Islamskie

Porozumienie może stworzyć nowe trudności dla strategii Waszyngtonu wobec Państwa Islamskiego. W sytuacji, gdy samoloty kierowanej przez USA koalicji rażą cele bojowników z powietrza, administracja Baracka Obamy liczyła – jak pisze AP – na to, że uzbroi „umiarkowane” frakcje syryjskich rebeliantów do walki z dżihadystami. Jednak – jak zauważa agencja – frakcje te, uważane dotąd za relatywnie słabe i zdezorganizowane, obecnie staną w obliczu znacznie silniejszego oporu, jeśli dwa bezkompromisowe ugrupowania zbrojne będą działać wspólnie.

AP przypomina, że IS – ugrupowanie, które zajęło niemal trzecią część Syrii i Iraku, dokonując brutalnych egzekucji – i powiązany z Al-Kaidą Front al-Nusra przez ponad rok walczyły ze sobą zawzięcie o dominację w rebelii przeciwko prezydentowi Syrii Baszarowi el-Asadowi.

Pod koniec października agencja informowała o oznakach złagodzenia wrogich działań IS i al-Nusry wobec siebie, o czym miały świadczyć nieformalne lokalne rozejmy. Ich nowe porozumienie – jak utrzymują źródła, na które powołuje się agencja – może dotyczyć obietnicy zaprzestania zwalczania się i połączenia sił w niektórych regionach północnej Syrii.

Źródło: PAP, rmf24
Państwo Islamskie, Al Kaida, połączyli się, terroryzm, The Islamic State, Al Qaeda, joined, terrorism
0 0 votes
Article Rating