Ponad 800 kilometrów zasięgu i „setka” w ciągu nawet pięciu sekund. Takie osiągi ma mieć nowa ciężarówka elektryczna od Tesli. Amerykańska firma pokazała także nową wersję samochodu sportowego.

Na prezentacji w Los Angeles poinformowano, że ciężarówka z pustą przyczepą do 100 kilometrów na godzinę rozpędzi się w ciągu pięciu sekund. Przy pełnym obciążeniu taką prędkość osiągnie w 20 sekund. Jak twierdzi prezes Tesli Elon Musk – znacznie szybciej niż jakakolwiek ciężarówka z silnikiem Diesla.

Dodał, że na jednym ładowaniu ciężarówka przy pełnym obciążeniu ma pokonać ponad 800 kilometrów. Dostępna będzie również słabsza wersja, z zasięgiem wynoszącym niecałe 500 kilometrów.

CNN wskazuje jednak, że kierowcy mogą mieć pewne zastrzeżenia. Takie zasięgi to znacznie mniej niż pojazdy z silnikami wysokoprężnymi. Ponadto zbiorniki z olejem napędowym są napełniane znacznie szybciej niż są ładowane akumulatory.

Ciężarówka elektryczna ma być produkowana od 2019 roku.

Tesla zaprezentowała również nową wersję samochodu sportowego – Roadster, który do „setki” rozpędzi się w 1,9 sek. Maksymalna prędkość to około 400 kilometrów na godzinę, a zasięg na jednym ładowaniu to blisko 1000 kilometrów. Początek produkcji planowany jest na 2020 rok.

 

Słabe wyniki

Tesla ma za sobą najgorszy kwartał w historii. Spółka na początku listopada poinformowała, że strata netto za okres od lipca do września wyniosła 671 milionów dolarów. W ciągu dziewięciu miesięcy tego roku firma straciła już blisko 1,5 miliardów dolarów – blisko trzykrotnie więcej niż w roku 2016.

Problemy Tesli wynikają z kłopotów utrzymaniem odpowiedniego poziomu produkcji najnowszego Modelu 3. Wystarczy spojrzeć na statystyki. Do końca trzeciego kwartału firma wyprodukowała zaledwie 260 pojazdów Modelu 3 (w porównaniu z ponad 1,5 tys. zapowiadanymi w tym okresie). Tesla nie ujawnia, ile samochodów powstało w październiku.

Sposobem na zmniejszenie strat w kolejnych kwartałach ma być ograniczenie o ok. 10 proc. produkcji starszych serii Model S i Model X i przekierowanie zasobów na produkcję Modelu 3 w czwartym kwartale 2017 r. Prezes firmy Elon Musk zapewnił, że do końca roku zakłady firmy dostarczą „tysiące” pojazdów, a do marca 2018 r. produkcja Modelu 3 sięgnie 5 tys. pojazdów tygodniowo.

 

0 0 votes
Article Rating