Tlenek azotu może zwalczać COVID-19, podobnie jak pomagał w przypadku SARS w 2003 roku – twierdzą szwedzcy naukowcy. Jak podają, substancja ma działanie przeciwwirusowe i w przypadku choroby wywołanej nowym koronawirusem osłabia groźne stany zapalne w płucach.

Naukowcy z Uniwersytetu w Uppsali donoszą, że zakażenie koronawirusem SARS-CoV-2 można prawdopodobnie leczyć łatwo dostępnym, prostym związkiem – tlenkiem azotu (NO). Substancja ta powstaje naturalnie także w naszym organizmie, działa jak hormon kontrolujący pracę różnych organów, między innymi oddziałuje na ciśnienie i przepływ krwi.

– Według naszej wiedzy tlenek azotu to jedyna substancja, która jak dotąd wykazała działanie przeciwko SARS-CoV2 – powiedział profesor Åke Lundkvist, główny autor publikacji. Badania opublikowano na łamach czasopisma „Redox Biology”.

 

Działanie przeciwbakteryjne i przeciwwirusowe

Jak wyjaśniają badacze, ze względu na brak skutecznego leku, terapia leczenia COVID-19 opiera się obecnie głównie na łagodzeniu objawów. Tlenek azotu ma jednak działać dwojako.

Po pierwsze podawany w niskich dawkach do płuc może poprawić nasycenie krwi tlenem. Taka terapia skutecznie działała w przypadku SARS (ciężkiego ostrego zespołu oddechowego). To wynik zmniejszenia stanów zapalnych w płucach. Po drugie tlenek azotu działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo.

Nowe badanie pokazało, że związek niszczy także wirusa SARS-CoV2. – Zanim nie będziemy dysponowali działającą szczepionką, mamy nadzieję, że inhalacje z tlenkiem azotu będą skuteczną formą leczenia. Duże znaczenie dla rezultatów może mieć przy tym dawka oraz czas rozpoczęcia terapii. Trzeba to sprawdzić najszybciej, jak się tylko da – podkreśla profesor Lundkvist.

 

 

Źródło: Sciencedaily, PAP
0 0 votes
Article Rating