Dziewczynka i dorosły mężczyzna zginęli, a 16 innych dzieci, uczennic szkoły podstawowej zostało rannych podczas ataku nożownika na przystanku autobusowym w Kawasaki na przedmieściach Tokio – przekazała telewizja państwowa NHK, powołując się na przedstawicieli władz. Sprawca, który ugodził sam siebie nożem, zmarł po zatrzymaniu.

Telewizja NHK podała, że uzbrojony w dwa noże mężczyzna w wieku około 40 labo 50 lat zaatakował ludzi stojących na przystanku autobusowym w godzinach porannego szczytu.

W wyniku ataku zginęła 11-letnia dziewczynka oraz 39-letni mężczyzna, prawdopodobnie ojciec jednej z uczennic. Ponadto obrażenia odniosło 16 innych uczennic katolickiej szkoły podstawowej. NHK – na którą powołuje się także Reuters – poinformowała, że dziewczynki są w wieku 6-12 lat. Dwie z nich w ataku odniosły ciężkie obrażenia. Ciężko ranna jest też około 40-letnia kobieta

Na razie nie wiadomo, jaki był motyw działania napastnika. Według relacji świadków napastnik podszedł do czekającej na przystanku grupy 16 uczennic i zaatakował krzycząc: „Pozabijam was”.

Przed zatrzymaniem mężczyzna sam ciężko ranił się nożem w szyję. Według NHK zmarł zaraz po zatrzymaniu.

Abe: niezwykle wstrząsający atak

Premier Japonii Shinzo Abe określił atak jako „niezwykle wstrząsający”. Oświadczył, że rząd podejmie kroki by zapewnić bezpieczeństwo dzieciom podróżującym do szkół.

Jak zauważa Reuters, akty przemocy w Japonii zdarzają się stosunkowo rzadko. Niemniej jednak w ostatnich latach doszło do kilku przypadków ataków nożownika. W 2016 roku nieopodal Tokio uzbrojony mężczyzna wtargnął do ośrodka dla niepełnosprawnych zabijając 19 śpiących pacjentów.

W 2001 roku ośmioro dzieci zginęło od ciosów nożem zadanych przez byłego dozorcę w szkole w Osace. Łącznie kilkanaście osób zginęło w 2010 roku dźgniętych w komunikacji miejskiej i autobusach szkolnych.

„Wszyscy Amerykanie łączą się z Japończykami w smutku”

Przebywający z oficjalną wizytą w Japonii prezydent USA Donald Trump przekazał wyrazy współczucia ofiarom ataku w Kawasaki i ich rodzinom. – Wszyscy Amerykanie łączą się z Japończykami w smutku, myśląc o ofiarach i ich rodzinach – powiedział.

 

Słońce – W sobotę, 25 maja na wprost Ziemi znajdzie się dziura koronalna

 

 

Źródło: PAP, Reuters, tvn24

 

 

0 0 vote
Article Rating