Po ulewnych deszczach ulice zmieniły się w rwące rzeki, a wielu mieszkańców północno-wschodniej Australii musiało opuścić swoje domy. W mieście Townsville w ciągu tygodnia spadła połowa rocznej sumy opadów.

W ciągu ostatnich siedmiu dni spadło 1012 litrów deszczu na metr kwadratowy i tym samym został pobity poprzedni rekord z 1998 roku – poinformowali lokalni meteorolodzy. W Townsville tysiące domów odciętych było od prądu. Jeśli deszcz nie przestanie padać, zagrożonych zalaniem jest 20 tysięcy budynków.

Rekordowe opady

W tym australijskim regionie w ciągu roku opady deszczu wynoszą 2000 l/mkw. W mieście Ingham w ciągu doby (od soboty do niedzieli) spadło 506 l/mkw., z czego 145 l/mkw. w ciągu jednej godziny.

– Nigdy nie widziałem czegoś takiego – powiedział w wywiadzie z ABC Chris Brookehouse, mieszkaniec Townsville. Zaznaczył, że jego dom zalała metrowa fala. – Schody są pod wodą, lodówka i zamrażarka pływają – dodał.

Dean Narramore z australijskiej Narodowej Agencji Meteorologicznej w Queensland (Bureau of Meteorolog) poinformował na Twitterze, że w 1998 roku w ciągu siedmiu dni spadło około 886 litrów deszczu na metr kwadratowy.


Meteorolog zaobserwował również poważne problemy na zaporze Ross River. Zbiornik jest przepełniony, a poziom wody niebezpiecznie wzrósł. Władze apelują do mieszkańców, aby przenieśli się w położone wyżej obszary.

Źródło: Reuters, channelnewsasia.com, tvnmeteo
0 0 votes
Article Rating