Trąba powietrzna to bardzo groźne zjawisko, które pojawia się także w Polsce. Oto wszystko, co powinniście o niej wiedzieć.

W ostatnim czasie w Landzmierzu w województwie opolskim trąba powietrzna wyrządziła ogromne straty.

 

Jakie są polskie trąby powietrzne?

Charakterystyczny dla polskich trąb jest wąski pas zniszczeń, mający zwykle około 200-250 metrów. Pojawia się ich średnio w ciągu roku od 8 do 14. Najczęściej występują od maja do sierpnia w godzinach popołudniowych.

W bazie ESWD (ang. European Severe Weather Database) stworzonej przez organizację ESSL (ang. European Severe Storms Laboratory), zajmującą się gromadzeniem danych i obserwacji pogodowych, od początku 2017 roku odnotowano w Polsce pięć trąb powietrznych. Od początku 2010 roku było ich 80.

Trąby powietrzne w Polsce od początku 2017 roku (ESWD, CC BY SA)

Trąba powietrzna czy tornado?

W mowie potocznej terminy te są używane zamiennie. Jednak meteorologowie widzą diametralną różnicę między nimi.

Trąba powietrzna tworzy się z wirowego wiatru o osi pionowej, który kształtem przypomina tubę. Jego średnica jest ograniczona do kilkudziesięciu metrów. Zjawisko to tworzy się z chmur Cumulonimbus, które sięgają do powierzchni Ziemi.

Natomiast tornado jest silną trąbą powietrzną. Jego średnica dochodzi nawet do kilkuset metrów. W odróżnieniu do trąby powietrznej tornado występuje tylko w Ameryce Północnej, gdzie powoduje katastrofalne zniszczenia.

Jak powstaje tornado

Rodzaje trąb powietrznych

Wyróżniamy różne rodzaje tego nieprzewidywalnego zjawiska meteorologicznego. Oprócz klasycznej trąby powietrznej występują wiry pyłowe nad stepami oraz suchymi pustyniami oraz trąby wodne, które powstaję nad powierzchnią wody.

 

Poniżej kolekcja trąb powietrznych i tornad, o których już pisałem w LosyZiemi.

Źródło: IMGW, PAP, tvnmeteo

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating