Po tym, jak samochód wjechał w pieszych na deptaku w Trewirze, zginęło co najmniej 5 osób, w tym 9-cio miesięczne dziecko. Policja poinformowała także o 15 rannych. Przekazała, że zatrzymany kierowca to 51-letni mężczyzna z okolic Trewiru.

Mężczyzna był pijany, a jego poziom alkoholu we krwi wynosił 1,4 i nie miał stałego miejsca zamieszkania. Mieszkał w swoim samochodzie przez ostatnie kilka dni i według OM zostanie zbadany psychologicznie w środę.

Pierwsze informacje o tym, że samochód wjechał w pieszych na deptaku w niemieckim Trewirze zaczęły pojawiać się około godziny 14.30, we wtorek 1 grudnia.

Najpierw lokalna policja poinformowała, że zatrzymała jedną osobę i zarekwirowała jeden pojazd. Mówiła też wówczas o dwóch ofiarach śmiertelnych.

Jednak niedługo później burmistrz miasta Wolfram Leibe przekazał, że prawdopodobnie zabitych jest więcej, a poważnie rannych zostało 15 osób. Z kolei policja mówi o „kilku” rannych osobach.

Opisując zachowanie zatrzymanego, Leibe powiedział, że „kierowca był w amoku”.

Z kolei lokalna gazeta „Trierischer Volksfreund” przekazała informację o czterech ofiarach śmiertelnych, ale policja nie potwierdziła tych informacji.

– Chcemy uzyskać ogólny obraz sytuacji. Mamy tu karetki pogotowia ratunkowego z całego regionu. Naszym najważniejszym zadaniem jest teraz zapewnienie bezpieczeństwa ludziom – mówił Leibe.

Reuters poinformował za lokalnymi mediami, że świadkowie zdarzenia widzieli ciemnoszarego Range Rovera, który z dużą prędkością celowo wjechał w ludzi, wyrzucając ich w powietrze.

Lokalna policja podała, że zatrzymany kierowca to 51-letni mieszkaniec powiatu Trewir-Saarburg.

Burmistrz Trewiru: właśnie przeszedłem przez centrum miasta i to było po prostu okropne

– Właśnie przeszedłem przez centrum miasta i to było po prostu okropne. Na ziemi leży but, a dziewczyna, do której należy, nie żyje – powiedział na konferencji prasowej Wolfram Leibe, a łzy powstrzymały go przed dalszym mówieniem. Dodał, że nie wiadomo, jaki był motyw działania kierowcy samochodu.

W komunikacie po godzinie 16 policja podała, że „obecnie nie żadnych oznak trwającego zagrożenia”. Jednocześnie podtrzymała apel do mieszkańców, aby trzymali się z dala od centrum miasta.

Maria Luise Dreyer, premier kraju związkowego Nadrenia-Palatynat, w którym znajduje się Trewir, potwierdziła, że wśród ofiar jest dziecko.

„To, co wydarzyło się w Trewirze, jest szokujące”

Do wydarzeń w Trewirze odniósł się rzecznik kanclerz Angeli Merkel Steffen Seibert.

„To, co wydarzyło się w Trewirze, jest szokujące. Myślami jesteśmy z krewnymi ofiar, rannymi i wszystkimi, którzy obecnie mają obowiązek opiekować się ofiarami” – napisał na Twitterze.

Konsul RP w Kolonii pozostaje w stałym kontakcie z miejscowymi władzami

Konsulat Generalny RP w Kolonii poinforował, że po zdarzeniu w Trewirze konsul RP w Kolonii weryfikuje, czy wśród pokrzywdzonych nie ma obywateli RP.

We wpisie na Twitterze podkreślono, że konsul RP w Kolonii pozostaje w stałym kontakcie z miejscowymi władzami i weryfikuje, czy wśród pokrzywdzonych nie ma obywateli RP. „Na chwilę obecną brak informacji o obywatelstwie i pochodzeniu ofiar. Na tym etapie nie są znane motywy sprawcy. Ustala je miejscowa policja, która apeluje o unikanie centrum miasta i miejsc publicznych. W celu zapewnienia bezpieczeństwa wzmożone zostały patrole policji” – czytamy.

Silny rozbłysk klasy M4.4 i potężny wyrzut plazmy na południowym wschodzie tarczy Słońca [Akt.: 2:10]

 

ŹródłoPAP, https://www.n-tv.de/panorama/51-Jaehriger-rast-durch-Fussgaengerzone-vier-Tote-in-Trier-article22207130.html
0 0 votes
Article Rating