Trzęsienie ziemi nawiedziło Gwatemalę, tuż przy granicy z Meksykiem. Zginęło 5 osób, a wiele budynków zostało zniszczonych.

Trzęsienie ziemi o magnitudzie 6.9 (1.4 PJ) zniszczyło budynki w meksykańskim Chiapas. Jednak, jak twierdzą tamtejsze władze, w tym rejonie nie ma doniesień o ofiarach.

Ziemia zatrzęsła się w odległości 15 kilometrów na północy zachód od miasta San Marcos, około godziny 1.29 rano czasu lokalnego. Jak informuje USGS, wstrząs wystąpił na głębokości 94 kilometrów, EMSC wyliczyło głębokość na 120 km.

Trzeba tu wyjaśnić ważną sprawę, mianowicie trzęsienie ziemi na tak dużej głębokości nie może spowodować tak dużych zniszczeń na powierzchni. Pod skorupą, która ma 30-40 km grubości znajduje się magma, która wytłumi wstrząs. Więc głębokość wstrząsu musiała być mniejsza, jeśli spowodowała takie zniszczenia. Powodem błędnego wyliczenia jest prawdopodobnie mała ilość urządzeń pomiarowych w danym rejonie. W Gwatemali budownictwo jest na bardzo niskim poziomie, co spotęgowało efekt wstrząsów.

W wyniku trzęsienia zabrakło prądu w Retalhuleu, Quetzaltenango i Suchitepequez. W San Sebastian zawalił się kościół. Zginęła tam jedna osoba. Kolejna ofiara zmarła w Quetzaltenango. Wstrząsy wywołały osunięcia ziemi, a zwały mokrego błota stanowiły ogromne zagrożenie dla mieszkańców i wyrządziły wiele strat.

Źródło: ENEX, Reuters, LosyZiemi.org, http://www.pulse.ng/world/in-guatemala-5-dead-after-strong-quake-hits-city-id6839737.html
0 0 votes
Article Rating