USGS, amerykańska agencja rządowa, zajmująca się między innymi zagrożeniami naturalnymi, podała początkowo, że trzęsienie ziemi w zachodniej Japonii miało magnitudę 6,6. Później obniżyła siłę wstrząsów do 6,2.

trzesienie-ziemi-japonia-2016-10-21

Ziemia zatrzęsła się w piątek nad ranek polskiego czasu 700 km na zachód od Tokio, w jednej z najmniej zaludnionych prefektur Japonii – Tottori. Ognisko trzęsienia znajdowało się na głębokości 10 km. Jak podała Japońska Agencja Meteorologiczna, nie ma zagrożenia falą tsunami.

 

Skutki

Nie ma raportów o ofiarach śmiertelnych i poważnych zniszczeniach lub awariach w pobliskich elektrowniach jądrowych. Jednak ok. 40 tysięcy gospodarstw domowych jest odciętych od prądu.

Ruch pociągów w zachodnim regionie Japonii został tymczasowo wstrzymany.

Biuro premiera Japonii Shinzo Abe powołało specjalny zespół do walki ze skutkami trzęsienia.

 

Duża aktywność

Japonia należy do obszarów najbardziej aktywnych sejsmicznie. W kwietniu zginęło ponad 100 osób po dwóch dużych wstrząsach na wyspie Kiusiu.

11 marca 2011 roku miało miejsce najsilniejsze w tym regionie trzęsienie ziemi wraz z tsunami, które wywołało najpoważniejszy kryzys nuklearny od awarii w Czarnobylu. Doszło wtedy do serii wypadków w elektrowni jądrowej Fukushima.

 

Źródło: Reuters, bloomberg.com, stuff.co.nz, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating