Dziś doszło do dwóch trzęsień ziemi w Meksyku. Pierwsze o sile 5.8 w skali Richtera wystąpiło o 10:38 UTC, na oceanie, ponad 30 km od lądu na głębokości 70 km. Drugie trzęsienie ziemi było znacznie silniejsze, magnituda 6.2 w skali Richtera, na głębokości 9 km (USGS) – 40 km (EMSC).

Magnituda 6.2 to energia 126 TJ (tera dżuli), czyli 35 GWh (giga wato godzin).

Drugi wstrząs wystąpił dość blisko dużych miast, których w promieniu 40 kilometrów jest aż 12.

Do wstrząsu doszło jedynie 19 kilometrów na południowy wschód od miejscowości Matias Romero w Meksyku. wstrząsy były odczuwalne także w stołecznym Mexico City.

To już trzecie trzęsienie ziemi, które nawiedziło region: we wtorek 19 września klęska żywiołowa doprowadziła do śmierci aż 307 osób, a 7 września – niemal stu.

W tym trzęsieniu ziemi zginęło co najmniej 5 osób.

 

Modlitwa w schronie

Po tym, jak w Meksyku ziemia zatrzęsła się już po raz trzeci w tym miesiącu, tysiące przerażonych mieszkańców stolicy wybiegły na ulice, niektórzy wciąż w piżamach – do wstrząsu doszło o godzinie 8 rano czasu lokalnego.

– Zbiegłem do rodziny, gdy tylko usłyszałem alarm – stwierdził Sergio Cedillo, koordynator działań ratunkowych.

Przebywający w schronach ludzie, którzy stracili dach nad głową podczas poprzedniego trzęsienia ziemi, rozpoczęli zbiorowe modły w chwili, w której usłyszeli alarm.

Zawalony most

Lokalne media podały, że w pobliżu miejscowości Juchitan zawalił się most – był on już poważnie uszkodzony przez wcześniejsze trzęsienia ziemi.

W stolicy kraju wstrząsy były odczuwalne, ale władze nie odnotowały żadnych nowych zniszczeń. Luis Felipe Puente, dyrektor biura obrony cywilnej, poinformował, że służby ratunkowe pozostają w gotowości.

 

 

Pogrzebani

19 września potężny wstrząs o magnitudzie 7.1 doprowadził do śmierci 307 osób, a działania ratunkowe były prowadzone przez kilka dni. Do największych zniszczeń doszło w stolicy Meksyku, Mexico City, gdzie runęło wiele domów i budynków użyteczności publicznej – między innymi budynek szkoły, który zawalił się w trakcie prowadzonych tam lekcji. Było to najtragiczniejsze w skutkach trzęsienie ziemi od ponad 30 lat, a prezydent Meksyku ogłosił kilkudniową żałobę narodową.

Jedynie kilkanaście dni wcześniej, w czwartek 7 września, trzęsienie ziemi doprowadziło do śmierci prawie 100 osób.

Meksyk znajduje się na styku pięciu płyt tektonicznych, skąd bierze się wyjątkowo silna aktywność sejsmiczna w tym regionie.

 

W czwartek, 21 września napisałem:

Kolejny wzrost aktywności sejsmicznej i wulkanicznej może nastąpić między 21-23 września.

 

Słońce – Już wkrótce sporej wielkości dziura koronalna znajdzie się na wprost Ziemi, możliwy jest też kolejny wzrost aktywności sejsmicznej i wulkanicznej

 

Źródło: USGS, EMSC, tvn24
0 0 votes
Article Rating