Trzy gatunki rekinów okazały się wyjątkowe. Żyjące w morskich głębinach ryby były wcześniej znane naukowcom, ale dopiero teraz dowiedziono, że świecą w ciemności.

Naukowcy z Belgii i Nowej Zelandii w styczniu 2020 roku badali rekiny żyjące w rejonie dna oceanicznego u wschodnich wybrzeży Nowej Zelandii. Odkryli, że gatunki z Wyniesienia Chatham – Dalatias licha, Etmopterus lucifer i Etmopterus granulosus – mają zdolność świecenia. Odpowiadają za to fotofory, będące komórkami wytwarzającymi światło znajdującymi się w skórze ryb.

Bioluminescencja, czyli wytwarzanie światła widzialnego przez organizmy żywe, to zjawisko powszechne wśród morskich organizmów. Według naukowców bioluminescencja pomaga rekinom żyjącym na głębokości 200-1000 metrów w maskowaniu się i oświetlaniu dna oceanu w trakcie poszukiwania pożywienia.

Badania opublikowano w czasopiśmie naukowym „Frontiers in Marine Science”. Jak napisano, „jeśli weźmiemy pod uwagę ogrom głębin morskich i występowanie świecących organizmów w tej strefie, to będzie oczywiste, że wytwarzanie światła na głębokości musi odgrywać ważną rolę w konstruowaniu największego ekosystemu na naszej planecie”.

 

 

Źródło: The Guardian, BBC News
0 0 votes
Article Rating