Kobieta w wieku około 30 lat wysadziła się w powietrze w centrum Tunisu, stolicy Tunezji. W wyniku poniedziałkowego zamachu rannych zostało dziewięć osób. Ministerstwo spraw wewnętrznych nazwało incydent „wybuchem terrorystycznym„.

Do zamachu doszło o godzinie 13.50 przed wejściem do hotelu przy alei Habiba Burgiby, będącej główną ulicą Tunisu. Jest to zatłoczone miejsce, chętnie odwiedzane także przez zagranicznych turystów.

W pobliżu znajduje się Teatr Miejski, jedna z atrakcji turystycznych i jeden z charakterystycznych budynków tunezyjskiej stolicy.

Wśród rannych policjanci

W wybuchu – w którym zginęła około 30-letnia kobieta, prawdopodobnie zamachowiec samobójca – rannych zostało co najmniej dziewięć osób. Według ministerstwa spraw wewnętrznych ośmiu spośród poszkodowanych to policjanci. Władze określiły incydent jako „wybuch terrorystyczny”.

– Byłem przed teatrem i usłyszałem wielką eksplozję – opowiadał w rozmowie z agencją Reutera świadek zamachu, Mohamed Ekbal ibn Radżib.

Seria zamachów w Tunezji w 2015 roku

Trzy lata temu Tunezja doświadczyła serii zamachów terrorystycznych.

W marcu 2015 roku w ataku w Muzeum Bardo w zespole miejskim Tunisu zginęło 21 turystów z zagranicy i policjant. Dwóch zamachowców zostało zabitych przez służby bezpieczeństwa.

W czerwcu tego samego roku islamistyczni bojownicy szkoleni w Libii przeprowadzili też atak na hotel w kurorcie Susa. Zginęło 38 osób, w większości brytyjskich turystów.

Kilka miesięcy później, w listopadzie, 12 osób zginęło w samobójczym zamachu w Tunisie na autobus przewożący członków ochrony prezydenta Tunezji. Wszystkimi ofiarami śmiertelnymi byli agenci służb odpowiedzialnych za bezpieczeństwo głowy państwa.

Od tego czasu Tunezja, której gospodarka w dużej mierze zależy od wpływów z turystyki, znacząco zwiększyła bezpieczeństwo na swoim terenie – ocenia agencja Reutera.

Do wybuchu doszło w centrum Tunisu

 

Zbliża się silne oddziaływanie magnetyczne, które wystąpi od 22-26 października, a słabsze 28-30 października, szczyt pierwszego już 24 dnia miesiąca

Źródło: Reuters, PAP, tvn24
0 0 votes
Article Rating