W Turcji doszło nocą do próby wojskowego zamachu stanu. Wprowadzono godzinę policyjną, stan wyjątkowy i zakaz lotów nad Ankarą. Władze Turcji od początku zapewniały, że przewrotu chciała dokonać jedynie niewielka część armii. Jak poinformował premier Turcji Binali Yildirim, w walkach zginęło ponad 290 osób, a 1440 zostało rannych. Zatrzymano ponad 2840 puczystów.

Zamach stanu - Turcja -9

12:58
Z informacji, jakie posiada polski MSZ, wynika, że w związku z wydarzeniami w Turcji nie ucierpiał żaden z polskich turystów – powiedział dziś szef biura rzecznika prasowego resortu Rafał Sobczak. Łącznie w Turcji przebywa obecnie ok. 9-10 tys. Polaków – poinformował.

 

12:55

Jak informuje grecka agencja Protothema, pilot wysłał sygnał „may day and alert” prosząc o zgodę na lądowanie awaryjne. Na pokładzie maszyny byli wojskowi oraz jeden cywil. Wszyscy są zwolennikami odebrania władzy prezydentowi Erdoganowi i uczestnikami przeprowadzonej wczoraj próby zamachu stanu.

12:52

Grecy aresztowali 8 mężczyzn, którzy przelecieli przez granicę z Turcją na pokładzie tureckiego helikoptera wojskowego „Black Hawk”. Załoga maszyny poprosiła o azyl polityczny.

12:38

104 rebeliantów nie żyje. Po stronie sił lojalnych rządowi jest 90 ofiar. Wśród nich 47 osób cywilnych, 41 policjantów i 2 żołnierzy. Ponad 1150 osób jest rannych.Taki jest dotychczasowy bilans próby przewrotu, do której doszło w nocy w Turcji. Umir Dundar, szef sztabu armii tureckiej, poinformował, że przewrót wojskowy zakończył się klęską. Prezydent Recep Erdogan i premier Binali Yildirim potwierdzili, ze sytuacja w kraju jest pod kontrolą, a za przewrotem stały grupy żołnierzy jednostek lotniczych, pancernych i żandarmerii.

12:27

– Jesteśmy głęboko zaniepokojeni ostatnim rozwojem wydarzeń w Turcji – oświadczył Steinmeier w Berlinie. Szef niemieckiej dyplomacji potępił wszelkie próby zmierzające do zmiany za pomocą siły demokratycznego ustroju. – Wzywam wszystkie uczestniczące (w konflikcie) strony do poszanowania instytucji demokratycznych w Turcji i do przestrzegania porządku konstytucyjnego – powiedział.
Zamach stanu - Turcja -15

12:17

Szef MSZ Niemiec Frank-Walter Steinmeier potępił dziś próbę wojskowego zamachu stanu w Turcji i wezwał wszystkie siły polityczne do przestrzegania konstytucyjnego porządku.

12:10

Zaostrzenie wewnętrznej sytuacji politycznej na tle istniejących (w Turcji) zagrożeń terrorystycznych i trwającego w regionie konfliktu zbrojnego stwarza podwyższone ryzyko dla stabilności międzynarodowej i regionalnej. Wzywamy władze i naród Turcji do rozwiązywania obecnych problemów bez przemocy, przy respektowaniu ładu konstytucyjnego” – głosi komunikat MSZ Rosji.

12:06

MSZ Rosji wezwało dziś władze i naród Turcji do uregulowania sytuacji bez użycia przemocy i zadeklarowało gotowość do konstruktywnej współpracy z legalnie wybranymi władzami tego kraju. Moskwa jest bardzo zaniepokojona wydarzeniami w Turcji – wskazało MSZ.
Zamach stanu - Turcja -14

11:55

Premier Turcji Binali Yildirim poinformował, w walkach zginęło ponad 161 osób, a 1440 zostało rannych. Zatrzymano ponad 2840 puczystów.

11:46
Zakończyło się przemówienie premiera Turcji.

11:45
Dzisiaj jest dzień zjednoczenia. Niezależnie od członkostwa w partiach politycznych. Musimy pokazać jedność naszego narodu – dodał.

11:38
Nasz prezydent powiedział, że możemy zginąć, ale się nie poddamy. Jeżeli trzeba zapłacić cenę za wolność naszego kraju, to cenę tą zapłacimy. Jesteśmy dumni z naszego narodu – stwierdził Binali Yildirim.

11:38
Premier dodał, że kraj, który udzieli mu poparcia, będzie uważany za nieprzyjaciela Turcji.

11:36
Binali Yildirim dodał, że złożono wniosek do USA o wydalenie Fethullaha Gülena – Turcy uznają go za inicjatora próby zamachu stanu.

11:36
Premier Turcji powiedział, że zginęło ok. 20 puczystów.

Zamach stanu - Turcja -13

11:34
Zatrzymania i areszty nadal trwają. Popełnione zbrodnie są bardzo jasno określone w naszym systemie prawa karnego. Jest to oczywiste, że kara śmierci została wyłączona z konstytucyjnego systemu prawnego Turcji. Dziś Zgromadzenie zbierze się, by omówić kroki, które zostaną podjęte, by zapobiec szaleństwom w przyszłości – stwierdził.

11:34
Zatrzymania i areszty nadal trwają. Popełnione zbrodnie są bardzo jasno określone w naszym systemie prawa karnego. Jest to oczywiste, że kara śmierci została wyłączona z konstytucyjnego systemu prawnego Turcji. Dziś Zgromadzenie zbierze się, by omówić kroki, które zostaną podjęte, by zapobiec szaleństwom w przyszłości – stwierdził.

11:34
Nie ma czego się obawiać odnośnie naszych dowódców. Sytuacja jest pod pełną kontrolą i niektórzy wszyscy oni powrócą do wykonywania obowiązków służbowych – dodał.

11:33
Binali Yildirim podziękował wszystkim za pokaz jedności i solidarności.

Zamach stanu - Turcja -12

11:32
Będziemy grać naszą rolę w tych jakże trudnych czasach w sposób silny i zdecydowany, pokazując prawdziwą twarz demokracji. Spodziewam się, że dziś wieczorem wszyscy raz jeszcze wyjdą na ulice, by świętować to zwycięstwo – dodał.

11:31
Od tej chwili będziemy pracować jeszcze ciężej, aby nasi obywatele mogli wrócić spokojnie do normalnego życia – zapowiedział.

Binali Yildirim dziękuje także wszystkim partiom i organizacjom pozarządowym.

11:30
Premier Turcji dziękuje także dziennikarzom. – Nie zachwialiście się w swych obowiązkach. Przekazywaliście informacje w najlepszy, najbardziej bezstronny sposób – powiedział.

Zamach stanu - Turcja -11

11:30
Było to coś, czego nigdy wcześniej nie widzieliśmy w naszym kraju. Jestem ogromnie wdzięczny Bogu Wszechmogącemu za tę próbę, którą nas doświadczył – powiedział.

11:29
Dzięki wszystkim tym, którzy kochali nasz kraj, osiągnęliśmy jedność i pokonaliśmy zagrożenie – dodał premier Turcji.

11:28
Ci obywatele, którzy zatrzymywali własnymi ciałami czołgi i ryzykowali życiem – im jesteśmy wdzięczni. Wierzymy, że wola Boga będzie z naszymi męczennikami. Mamy ponad 1440 osób rannych. Ponad 2840 żołnierzy zostało zatrzymanych. Daliśmy radę oczyścić nasze szeregi ze zgnilizny – Binali Yildirim.

11:27
Strzelający do obywateli własnego kraju są zdradzieckimi bandytami i terrorystami. Nigdy nie zapomnimy tego ataku – stwierdził przedstawiciel tureckiego rządu.

11:27
Dodał, że sytuacja dziś wróciła do pełnej normalności i kontroli.

11:26
Nasz naród pokazał, że jest w stanie stanąć ramię w ramię by zapobiec utracie naszej suwerenności. Dzięki tym ludziom wszyscy muszą zrozumieć, że nikt nie odważy się już podnieść ręki na wolę naszego narodu. Nikt nie będzie w stanie pokonać woli i chęci naszego narodu – powiedział premier Turcji.

11:26
Puczyści są w rękach władzy i poniosą surową karę za ten obrzydliwy akt – dodał.

Zamach stanu - Turcja -10

11:25
Premier Turcji podziękował przywódcom państw, które wyraziły poparcie dla tureckiego rządu.

11:25
Naród turecki jest teraz bogatszy o doświadczenie w zakresie demokracji i zagwarantowaniu woli narodu. Oczy całego świata są teraz zwrócone na nas – dodał Yildirim.

11:25
Od pierwszych chwil incydentu ludzie wylegli na place i ulice. Szczególnie Ci, którzy ryzykowali własnym życiem w obliczu zagrożenia – im szczególnie chcę pogratulować aktu heroizmu. Incydent, przez jaki przeszliśmy oznacza coś bardzo ważnego – stwierdził premier Turcji.

11:21
Mam nadzieję, że ranni jak najszybciej wrócą do zdrowia. Nasze siły zbrojne walczyły bohatersko. Gratuluję im również. Ramię w ramię z całym narodem dali radę pokonać zagrożenie. Cieszy to, że ta próba nie odbyła się w ramach hierarchii naszych sił zbrojnych, ale została sprowokowana w zakresie formacji grupy zbrojnej zarządzającej atakiem – powiedział premier Turcji Binali Yildirim.

11:16
Turecki parlament zebrał się dziś na nadzwyczajnym posiedzeniu.

Zamach stanu - Turcja -8

11:03
W tureckich kurortach może przebywać do 10 tys. polskich obywateli – dodał rzecznik MSZ.

10:58
Musimy pamiętać, że o ile w kurortach sytuacja jest spokojna, to inaczej wygląda to w tureckich miastach – powiedział Sobczak.

10:57
Rodziny osób, które przebywają w Turcji mogą komunikować się ze służbami pod numerem +22 523 88 80 – dodał Rafał Sobczak.

10:56
Żaden polski turysta nie ucierpiał. W większości kurortów sytuacja również jest spokojna. Dynamika zdarzeń jest duża, mogą występować opóźnienia w komunikacji. Bardzo prosimy wszystkich obywateli PR przebywających w Turcji by zgłaszali sytuacje zagrażające ich bezpieczeństwu służbom konsularnym – zaapelował rzecznik MSZ.

10:55
Wczoraj ministerstwo spraw zagranicznych zaktualizowało ostrzeżenie dla podróżujących. Kategorycznie odradzamy jakichkolwiek podróży do Turcji. Wszystkich obywateli, którzy już tam przebywają, wzywamy do zachowania ostrożności – powiedział przedstawiciel polskiego MSZ.

Zamach stanu - Turcja -7

10:54
W oświadczeniu w telewizji CNN Turk gen. Dundar podkreślił, że Turcja na dobre „zamknęła rozdział” zamachów stanu.

10:52
Wśród pozostałych 90 ofiar śmiertelnych jest 41 policjantów, dwóch żołnierzy i 47 cywilów – sprecyzował.

10:46
Próba zamachu stanu w Turcji, do której doszło w nocy z piątku na sobotę, zakończyła się niepowodzeniem – ogłosił w sobotę tymczasowy szef sztabu tureckiej armii generał Umit Dundar. Poinformował, że w starciach zginęło w sumie ponad 190 osób, w tym 104 puczystów.

10:35
Według najnowszych doniesień mediów, podczas próby zamachu stanu zginęło ponad 190 osób.

10:08
MSZ do polskich turystów w Turcji: pozostańcie w bezpiecznym miejscu.

Zamach stanu - Turcja -6

09:51
Turcja odgrywa bardzo ważną rolę jeśłi chodzi o stabilizację w tej części świata – powiedział Andrzej Duda.

09:50
To oznacza, że demokracja zwycięża. Mam nadzieję, że sytuacja w najszybszym tempie wróci do normy – dodał.

09:47
Wysoce prawdopodobne, że władze wybrane w demokratycznych wyborach opanowują sytuację w Turcji – powiedział prezydent RP Andrzej Duda.

09:35
90 osób zrezygnowało z wejścia na pokład porannego samolotu z Katowic do tureckiej Antalii – informuje Dorota Niecko, dziennikarka „Dziennika Zachodniego”.

Wzrosła liczba ofiar nocnego zamachu stanu: 90 zostało zabitych, a ponad 1150 rannych – informuje turecka agencja Anadolu
08:55
Unijni liderzy byli pytani o przyszłą współpracę z Turcją na zakończenie szczytu Europy i Azji w Ułan Bator w Mongolii, ale odpowiedzi nie były precyzyjne. – Dziś zbyt wcześnie, by spekulować na temat ewentualnych konsekwencji. Wygląda na to, że sytuacja jest pod kontrola, ale daleka jest od stabilnej – mówił szef Rady Europejskiej Donald Tusk. Kluczowe pytanie, które teraz pada w unijnych instytucjach dotyczy kondycji, w jakiej Turcja wyjdzie z tego kryzys
Zamach stanu - Turcja -5

08:45
Liczba aresztowany w związku z próbą zamachu stanu wzrosła do 1563 osób

08:36
Szef agencji Hakan Fidan znajdował się w tym czasie w bezpiecznym miejscu i był w stałym kontakcie z prezydentem Recepem Tayyipem Erdoganem oraz premierem Binali Yildirimem – podały źródła. Dodały one, że wywiad współpracuje na bieżąco z armią, policją i rządem w operacjach przeciwko spiskowcom w Stambule i Ankarze.

08:29
– Siedziba tureckiego wywiadu była celem ataku helikopterów i ciężkiej broni maszynowej podczas nieudanej próby zamachu stanu, do którego doszło w kraju z piątku na sobotę – poinformowały w dziś rano źródła wywiadu. Trzy osoby zostały ranne.

Zamach stanu - Turcja -4

08:23
– Sytuacja w Turcji została opanowana, ale próba zamachu stanu spowoduje rozłam w tureckiej armii. Generał zaznaczył, że turecka armia była zawsze siłą stojącą na straży demokracji i gwarantem utrzymania w ryzach tendencji fundamentalistycznych. Próba przejęcia władzy przez część wojskowych zmieni sytuację w tureckich siłach zbrojnych – mówił gość radiowej Jedynki generał brygady rezerwy, Tomasz Bąk.

08:18
Szef sztabu armii tureckiej, gen. Hulusi Akar został został uwolniony w operacji przeprowadzonej przez siły rządowe na bazę lotniczą na przedmieściach Ankary – podała w sobotę agencja Anatolia.

08:16
Siedziba wywiadu Turcji została ostrzelana przez helikoptery. Strzały padły także z broni maszynowej – podaje agencja Reutera.

07:58
Unia Europejska zaapelowała o „szybki powrót ładu konstytucyjnego w Turcji” po nieudanej próbie puczu. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk podkreślił, że trudności w kraju nie mogą być rozwiązywane przy użyciu broni.

Zamach stanu - Turcja -3

07:51
„Washington Post” przypomina, że Turcja stanowi linię frontu i bazę dla wojsk USA prowadzących operacje antyterrorystyczne w Syrii. Amerykańskie samoloty, które bombardują pozycje Państwa Islamskiego startują z baz sił powietrznych w Incirlik i Diyarbakir. Amerykanie planowali tez umieszczenie w Turcji mobilnych wyrzutni rakietowych HIMARS. Przedstawiciele Pentagonu na bieżąco analizują sytuację ale na razie nie podejmują się oceny skutków walki wewnętrznej w Turcji.

07:50
Próba zamachu stanu w Turcji może utrudnić operację militarną przeciwko Państwu Islamskiemu. Taka opinię wyraża amerykański dziennik „Washington Post”. Gazeta popodkreśla, że Turcja jest kluczowym sojusznikiem Stanów Zjednoczonych.

07:43
Władze zapewniają, że puczyści nie opanowali jednostek lotnictwa myśliwskiego i śmigłowce ze zbuntowanych jednostek zostaną szybko zneutralizowane, zamachowcy nie przejęli też kontroli nad budynkami parlamentu i pałacu prezydenckiego.

07:37
Siedziba głównego dowództwa tureckich sił zbrojnych jest opanowana przez żołnierzy wiernych rządowi – informują przedstawiciele władz. Przyznają jednak, że – jak to określono – małe grupki zamachowców nadal kontrolują jednostkę śmigłowców.

Zamach stanu - Turcja -2

07:35
– Zawsze Turcja była państwem, który w NATO był na odmiennych zasadach. Od 60, 70 lat w Turcji ciągle były zamachy stanu. W tej chwili mamy niebezpieczeństwo dalszych elementów konfrontacji. Na razie nie ma możliwości żadnej interwencji zbrojnej w Turcji – komentuje nocny zamach stanu w Turcji Jerzy Maria Nowak, były ambasador RP przy NATO.

07:32
Według oficjalnych doniesień puczyści nie przejęli pod kontrolę żadnych samolotów bojowych, nie ma ataków na parlament ani pałac prezydencki.

07:15
754 członków armii aresztowano za nocną próbę zamachu stanu; 29 pułkowników i 9 generałów zostało usuniętych ze stanowiska

07:11
Turcja była tematem nadzwyczajnej narady szefowej unijnej dyplomacji z ministrami spraw zagranicznych i przedstawicielami MSZ z krajów członkowskich. Okazją do spotkania w Ułan Bator był szczyt przywódców Europy i Azji. W Turcji doszło do próby wojskowego zamachu stanu. Wiele wskazuje na to, że pucz się załamał i władze w Ankarze zdołały częściowo opanować sytuację, ale w Turcji panuje chaos.

Turecki Czerwony Krzyż: w wyniku zamachu stanu w Turcji rannych zostało ponad 1000 osób

Zamach stanu - Turcja -1

06:46
Władze Stanów Zjednoczonych poparły prezydenta Tayyipa Erdogana w konflikcie wewnętrznym w Turcji. Prezydent Barack Obama jest na bieżąco informowany o sytuacji w związku z próbą zamachu stanu w tym kraju.

06:30
Sekretarz stanu USA John Kerry oświadczył dziś w Moskwie po rozmowach ze swym rosyjskim odpowiednikiem Siergiejem Ławrowem, że Waszyngton i Moskwa porozumiały się co do kroków, jakie należy podjąć aby ożywić proces pokojowy w Syrii, jednak nie przezwyciężyły wszystkich rozbieżności.

06:16
Według najnowszego bilansu w nocnych zamachach w Turcji zginęły już 62 osoby, natomiast 336 osób zostało zatrzymanych

05:35
– Będziemy coraz silniejsi. Ten dzień nie wpłynie negatywnie na wzrost Turcji, ukończymy dzieło, którego się podjęliśmy. Bóg jest wielki, jest miłościwy! – dodaje.

05:34
– Zdrada, jakiej się dopuściliście, to już za dużo. Wróćcie do kraju, jeśli macie odwagę – mówi do grupy puczystów Erdogan. „Nie ustępimy!” – skanduje tłum.

05:33
– Nasz naród odebrał czołgi moim przeciwnikom. Tak długo, jak żyjemy, będziemy gotowi ginąć za nasz kraj. Będziemy stać twardo, nie pójdziemy na żadne ustępstwa – mówi.

05:33
Tymczasem nieoczekiwanie przemawia prezydent Erdogan.

05:33
„W związku z niepewną sytuacją belgijska ambasada zaleca wszystkim obywatelom pozostanie w domach” – napisał premier Belgii i zapewnił, że rząd monitoruje to co dzieje się w Turcji. Wcześniej belgijski MSZ zalecił szczególną ostrożność rodakom do czasu wyjaśnienia sytuacji. Poinformował także o zamkniętych lotniskach i utrudnieniach w poruszaniu się.

05:26
Belgijskie ministerstwo spraw zagranicznych zaleca swoim rodakom, którzy przebywają w Turcji, szczególną ostrożność. Z podobnym wezwaniem zwrócił się premier Belgii Charles Michel na portalu społecznościowym, powołując się na ambasadę Belgii w Turcji.

Skala zniszczeń jest bardzo duża. Jak dotąd, nikt nie zdołał jej jeszcze oszacować.

04:58
Według tureckich władz, kontynuowany jest atak bombowy na tamtejszy parlament. Przypomnijmy, że kilka godzin temu doszło do eksplozji, w wyniku której – według wstępnych informacji – zginęło 12 osób.

04:50
Turecka prokuratura podaje, że podczas próby zamachu stanu zginęły 42 osoby. Wiadomo, że wśród ofiar są policjanci oraz osoby, które przebywały na terenie parlamentu, gdzie doszło do eksplozji bomby.

04:36
Tymczasem w tureckich mediach podawana jest informacja, jakoby premier Turcji Binali Yildirim wydał rozkaz armii zestrzelenia samolotu, którym lecieli biorący udział w spisku wojskowi. Maszyna porwana przez spiskowców wystartowała z bazy powietrznej w Eskisehir na zachodzie Turcji.

04:25
– Turcja ma demokratycznie wybrany rząd i prezydenta. Spoczywa na nas odpowiedzialność i będziemy wykonywać nasze obowiązki do końca. Nie oddamy kraju tym najeźdźcom – mówił Erdogan na konferencji prasowej na lotnisku w Stambule.

04:17
Co dalej z Turcją? Sporo wyjaśnią najbliższe godziny. Przypomnijmy, że prezydent Erdogan potępił „zdradę”, której – jak powiedział – dopuścili się puczyści i oskarżył ich o działania z inspiracji jego wroga imama Fethullaha Gulena przebywającego na emigracji w USA.

04:03
Przypomnijmy, że Turcja zamknęła nad ranem wszystkie trzy przejścia na granicy z Bułgarią. Potwierdził to niedawno bułgarski premier Bojko Borysow.

03:45
Z kolei premier Binali Yildirim powiedział, że na ten moment aresztowano już 120 osób związanych z zamachem stanu.

Prezydent Turcji poinformował, że jego hotel, w którym przebywał nad Morzem Egejskim, został zbombardowany tuż po tym, gdy go opuścił.

03:36
12 osób zginęło w eksplozji w budynku tureckiego parlamentu – poinformował CNN Turk

03:19
SKY News: Rządowa turecka agencja prasowa Anadolu cytuje nieokreślone źródła wojskowe, które twierdzą, że przywódcą puczu jest pułkownik Muharrem Kose.

03:07
Reuters: Rzecznik tureckiej agencji wywiadowczej MIT twierdzi, że zamach stanu został udaremniony, ale wciąż są miejsca, gdzie puczyści stawiają opór.

03:05
– Nie ma takiej siły, która mogłaby mnie odsunąć od władzy. Ci, którzy podjęli próbę przeprowadzenia puczu zostaną ukarani – miał powiedzieć prezydent Recep Tayyip Erdogan po wylądowaniu w Stambule.

03:00
Około 30 żołnierzy poddało się policji na Placu Taksim w Stambule. Jak informuje agencja Reutera, żołnierze należeli do grupy, która usiłowała przejąć władzę w kraju.

Jon Williams, szef międzynarodowej sekcji ABC News, informuje: tylko 104 żołnierzy brało udział po stronie puczu.

02:47
Prowadzący program w telewizji CNN Turk poinformował, że do redakcji weszło wojsko. Pożegnał się z widzami. – Musimy iść – powiedział.

02:42
Źródło CNN podkreśla, że wycofanie się zbuntowanych czołgów z lotniska, kiedy Turcy wyszli na ulice dowodzi tego, że pucz się nie udał. – Nie wierzymy, że pucz był planowany przez dłuższy czas. Premier jest bezpieczny w Ankarze – powiedziało źródło CNN.

02:41
CNN cytuje wysokie źródło w rządzie Turcji: “Niektóre części sił powietrznych oraz lokalnej policji próbowały dokonać zamachu stanu. Jednak dowódca marynarki i generał dowodzący pierwszą dywizją armii przeciwstawili się puczystom”.

02:04
BBC: Na lotnisku w Ankarze gromadzą się tłumy, które mają powitać prezydenta. Telewizja powołuje się na tweet Cana Yeginsu, wiceprezydenta Brytyjsko-Tureckiego Stowarzyszenia Prawników.

02:00
Zwolennicy rządu na czele z ministrem pracy wdarli się do budynku państwowej telewizji TRT – podała agencja Anadolu.

01:46
– Rozmawiałem właśnie z szefem MSZ Turcji . Przyglądam się bardzo uważnie wydarzeniom. Wzywam do spokoju i powściągliwości. I do pełnego poszanowania dla demokratycznych instytucji. Turcja jest wartościowym sojusznikiem NATO – oświadczył sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg.

Agencja Anadolu: w budynek tureckiego parlamentu uderzyła bomba

01:36
BBC informuje: Otrzymujemy zdjęcia pokazujące obrażenia wśród protestujących przeciw puczowi na Moście Bosforskim w Stambule. Część z nich jest zbyt drastyczna, by je publikować. Pokazują, że wiele osób zostało postrzelonych na moście.

Demonstranci próbują zatrzymać czołgi biorące udział w zamachu stanu w Ankarze.

01:26
Wojskowe myśliwce nad Ankarą atakują śmigłowce puczystów – podaje turecka agencja Andalou.

01:22
– Rosja jest głęboko zaniepokojona wiadomościami nadchodzącymi z Turcji – oświadczył rzecznik Kremla Dimitrij Pieskow. Dodał, że prezydent Władimir Putin jest na bieżąco informowany o sytuacji przez rosyjski MSZ i jednostki wywiadowcze.

01:21
Obama i Kerry wezwali też strony konfliktu do powściągliwości, unikania przemocy i rozlewu krwi. Kerry zapewnił też, że Departament Stanu skupi się na zapewnieniu bezpieczeństwa obywatelom USA w Turcji.

01:20
Prezydent USA Barack Obama i sekretarz stanu John Kerry wezwali podczas rozmowy telefonicznej wszystkie strony konfliktu w Turcji do poparcia wybranego w drodze wyborów rządu.

01:17
Dowódca tureckiej I Armii odpowiedzialnej za Stambuł i zachodnią Turcję powiedział agencji Anadolu, że, puczyści to „niewielka frakcja” i „nie ma się o co martwić”.

01:15
Zapewnił też, że rząd nadal sprawuje władzę. Zagroził, że odpowiedzialni za próbę zamachu zapłacą za to wysoką cenę. Jednocześnie ponownie wezwał zwolenników rządu do wyjścia na ulice.

01:15
Premier Turcji Yldirim oświadczył, że za próbą zamachu stanu stoją nielegalne formacje. Sam zamach nazwał aktem terrorystycznym.

01:09
Z kolei agencja AFP informuje, że w Stambule wojsko otworzyło ogień do protestujących.

01:06
Turecka agencja Anadolu: 17 policjantów zabitych

01:01
NTV: Turecki myśliwiec zestrzelił śmigłowiec wojskowy nad Ankarą

01:01
200-300 Turków zebrało się na Taksim Square w Stamble. Co najmniej jeden czołg i inny pojazd wojskowy był widziany w pobliżu

01:01
Główne mosty w Ankarze, stolicy Turcji, zostały zamknięte przez armię

00:57
Władze Turcji: siły rządowe stopniowo przejmują kontrolę nad sytuacją

00:55
Kolejne źródła potwierdzają informację o wystrzałach z czołgów przed budynkiem parlamentu

Wciąż na ulicach miast słychać strzały. Pojawiły się informacje o wybuchu w okolicach siedziby sztabu głównego wojska

00:47
– Dziś w Turcji mamy do czynienia z czymś całkiem nowym: to premier publicznie nawołuje, by sprzeciwić się wojsku, argumentując to koniecznością obrony demokracji. Do tej pory po taki argument sięgała armia. Doszło do kompletnej zmiany optyki. Ale póki co jest więcej pytań niż odpowiedzi – mówi reporter Witold Szabłowski.

00:47
Reuter cytuje anonimową osobistość oficjalną, według której siły puczystów nie były w stanie opanować sytuacji w wielu rejonach oraz, że siły wierne rządowi przejmują kontrolę. Według niego w ciągu najbliższych 24 godzin uda się opanować sytuację.

00:45
Według agencji Anadolu helikopter wojskowy zaatakował budynek dowództwa policji w Ankarze. Telewizja CNN Turk informuje o eksplozjach w pobliżu budynku państwowej telewizji. Associated Press informuje natomiast, że kilkanaście czołgów kieruje się w kierunku rezydencji premiera w Ankarze.

00:41
Są doniesienia o starciach. Na Twitterze pojawiają się informacje o strzałach z broni maszynowej w pobliżu.

00:35
BBC: zwolennicy prezydenta Erdogana zgromadzili się m.in. na Taksim Square

00:34
„New York Times”: wciąż nie wiadomo, gdzie przebywa prezydent Turcji Erdogan. Nie ma go w stolicy, Ankarze, ale są sprzeczne doniesienia, gdzie może się znajdować. Pojawiają się również opinie, że opuścił kraju. Ilnur Cevik, asystent prezydenta, powiedział gazecie przez telefon, że nie zdradzi miejsca pobytu głowy państwa, gdyż “linie są na podsłuchu”

00:33
Retures: doszło do wymiany ognia między policją i wojskiem w Ankarze oraz w Stambule

00:32
Retuers: wystrzały z czołgów pod parlamentem

00:30
Turecki oddział CNN: trzy osoby zostały postrzelone

00:29
Bekir Bozdağ, turecki minister sprawiedliwości: przeciwnicy rządu i demokracji nie wygrają

00:18
Ambasady radzą, by obecni w Turcji informowali swoich bliskich, że są bezpieczni

USA radzi przebywającym w Turcji: aktualnie podróż do ambasady może zagrażać życiu – lepiej pozostać w domu/hotelu

00:16
CNN: Źródło w rządzie USA potwierdziło, że lotnisko w Stambule zostało zamknięte. Wszystkie loty ze Stambułu widnieją na tablicy jako odwołane lub opóźnione. Strona Flightaware.com pokazuje – żadnych odlotów. Kilka przylotów w ciągu ostatniej godziny

00:15
Dyrektor Biura Rzecznika MSZ Rafał Sobczak: Nasze służby dyplomatyczne i konsularne na bieżąco monitorują sytuację. Aktualnie oczekujemy na pełniejsze informacje tureckich władz z uwagi na sprzeczne informacje spływające do nas z Turcji. Najważniejsze, o co szczególnie apelujemy, by nasi rodacy przebywający w Ankarze i Stambule zachowali spokój.

00:12
Czołgi pojawiały się wokół rządowych budynków – w tym budynku parlamentu

00:08
MSZ apeluje do Polaków przebywających w Ankarze i Stambule o zachowanie spokoju i ostrożności – wszyscy powinni unikać wychodzenia na ulice

00:03
Turecki minister do spraw integracji z UE zapewnia, że prezydent i rząd mają władzę i kontrolę nad krajem

00:01
Turecki minister do spraw integracji z UE wzywa wojsko i Turków, by wrócili do swoich domów

00:00
Partie opozycyjne w Turcji przeciwko zamachowi – podaje „Hürriyet Daily News”

23:59
Również SKY News podał, że według świadków, wojskowy helikopter otworzył ogień nad Ankarą

23:52
AFP donosi, że doszło do potężnej eksplozji w stolicy Turcji Ankarze

23:45
BBC: Państwowa TV Turcji przestała nadawać. Wcześniej wojsko przejęło kontrolę nad stacją

23:44
Premier Turcji Binali Yildirim na Twitterze: ten kraj nigdy nie będzie tolerował bezprawia i nie pozwoli, by demokracja w ten sposób ucierpiała

23:43
Nieoficjalne: Iran zamknął granicę z Turcją

23:41
Prezydent Turcji: zamach stanu przeprowadziła mniejszość w wojsku – nie wszyscy żołnierze popierają te działania

23:37
Cytowany przez telewizję CNN Turk szef rządzącej partii AKP na region Stambułu powiedział, że wojsko weszło do jego biura i kazało mu je opuścić

23:36
Wojsko wkroczyło do siedziby rządzącej partii AKP

23:35
Władzę w kraju przejęła „RadaPokoju”, która zapewni bezpieczeństwo ludności i porządek publiczny – poinformowała turecka telewizja TRT

23:32
Prezenterka stacji, trzymając telefon w ręce, przeprowadziła rozmowę z prezydentem Erdoganem – pokazując do kamer ekran swojego telefonu komórkowego

23:31
Recep Erdogan swoje przemówienie wygłosił na antanie tureckiego oddziału CNN

23:30
Prezydent Turcji, Recep Erdogan: apeluję do swojego narodu – musicie bronić swojej ojczyzny

23:29
Trwa przemówienie prezydenta Turcji – Recepa Erdogana

23:29
Prezydent Turcji, Recep Erdogan: jestem w stałym kontakcie ze służbami

23:28
Prezydent Turcji, Recep Erdogan: jako rząd tego kraju zrobimy wszystko, by chronić obywateli

23:26
Prezydent Turcji, Recep Erdogan: wyjdźmy na ulice, zróbmy to dla naszego kraju – nigdy o to nie prosiłem, dzisiaj proszę o to swój naród

23:17
Retures powołując się na turecką TRT: w Turcji wprowadzono stan wojenny

23:16
Gazeta „Hurriyet” donosi, że prezydent Turcji Erdogan ma wkrótce wystąpić i wygłosić przemówienie. Nie wiadomo jednak, gdzie aktualnie przebywa

23:13
Rząd Turcji: działania wojska nielegalne, decyzje podejmowane przez wojskowych nielegalne

23:11
TRT: wojsko wprowadza godzinę policyjną w Turcji

23:11
Telewizja TRT potwierdza wcześniejsze doniesienia mediów: wszystkie lotniska w Turcji zostały zamknięte

23:04
Wszystkie loty z lotniska w Stambule zostały odwołane

22:57
Premier Turcji: tych, którzy doprowadzili do zamachu ukarzemy w najbardziej bezwzględny sposób

22:56
Tureckie wojsko: przejmujemy władzę, by przywrócić narodowi wolność

22:53
Siły zbrojne Turcji: przejęcie władzy w państwie ma na celu przywrócenia porządku demokratycznego – podała agencja Reutera

22:53
Oświadczenie prezydenta Turcji: wzywamy świat do solidarności z Turcją

22:52
Oświadczenie prezydenta Turcji: to atak na demokrację turecką

22:49
AFP: szef Sztabu Generalnego Turcji został pojmany

22:46
W mieście – wynika z relacji udostępnianych w portalach społecznościowych przez mieszkańców Ankary, co chwilę słychać strzały

22:41
Premier Turcji oświadczył, że będzie odpowiadać siłą na działania wojska – podaje Hürriyet Daily News

22:40
Lotniska w Turcji zostały zamknięte

22:39
Turecki oddział CNN: prezydent Turcji jest bezpieczny

22:38
Grecja ogłosiła stan najwyższej gotowości wojsk

22:37
Państwowa telewizja turecka przestała nadawać

Burmistrz Ankary wzywa rodaków, by wyszli na ulice

22:36
Reuters: wojsko informuje, że ma zamiar podtrzymać wszystkie relacje międzynarodowe

22:33
Reuters: nad Ankarą wojskowe odrzutowce

22:33
Wojsko: przejęliśmy władzę w kraju

22:08
Przed kilkunastoma minutami kilka głośnych strzałów padło w Ankarze. Helikoptery i samoloty wojskowe latają również nad Stambułem. Dwa mosty, które oddzielają azjatycką i europejską część miasta zostały wyłączone z ruchu.

Źródło: onet
0 0 votes
Article Rating