Trzy osoby zostały ranne po trzęsieniu ziemi o magnitudzie 5.9, która w niedzielę 14 czerwca o 14:24 UTC wstrząsnęła wschodnią prowincją Bingöl w Turcji na głębokości zaledwie 5 kilometrów.

Władze prowincji poinformowały, że we wsi Kaynarpinar zawaliły się dwie wieże obserwacyjne, należące do lokalnego posterunku policji. Pod gruzami znalazło się trzech strażników. Dwóch uratowano, jeden nie przeżył. Oprócz tego poszkodowanych zostało jeszcze siedem osób.

Minister spraw wewnętrznych Suleyman Soylu poinformował, że łącznie w wyniku trzęsienia ziemi rannych zostało osiemnaście osób. Według informacji agencji Reutera wśród nich było jedno dziecko.

Odnotowano prawie 50 wstrząsów wtórnych, zawaliło się kilkanaście domów. Turecka Prezydencja ds. Zarządzania Kryzysowego i Klęsk Żywiołowych (AFAD) poinformowała, że na tereny objęte trzęsieniem wysłano ekipy ratownicze i śmigłowce.

Trzęsienie ziemi w Bingöl zostało wywołane przez naprężenia na linii uskoków wschodniej Anatolii, rozciągającą się około 650 kilometrów od wyżyn wschodniej Turcji do Morza Śródziemnego, skąd skręca na południe i spotyka się z północnym krańcem systemu Wielkiej Szczeliny oddzielającej afrykańskie i arabskie płyty.

Eksperci zauważyli, że strefa była mało aktywna przede wszystkim po serii niszczycielskich trzęsień ziemi odnotowanych w XVI i XIX wieku. Jednak w regionie często występują duże trzęsienia ziemi o znacznej intensywności. W 2010 r. wschodnia prowincja Elazığ została dotknięta trzęsieniem ziemi o sile 6, zabijając 51 osób we wsiach okręgu Karakoçan.

Około 350 kilometrów na wschód w 2011 r. trzęsienie ziemi nawiedziło wschodnie miasto Van i miasto Erciş, około 100 kilometrów na północ, zabijając co najmniej 523 osoby.

Niedawno co najmniej 41 osób zginęło, a 1607 innych zostało rannych, gdy w styczniu trzęsienie ziemi o sile 6,8 uderzyło w Elazığ.

Turcja jest jednym z najbardziej aktywnych sejsmicznie krajów na świecie, ponieważ leży na kilku aktywnych liniach uskoków, a codziennie dochodzi do dziesiątek drobnych trzęsień ziemi i wstrząsów wtórnych.

Średniej siły oddziaływania magnetyczne wystąpią 13 czerwca

 

Źródło: USGS, https://www.dailysabah.com
5 1 vote
Article Rating