Siedem osób, w tym dwóch pilotów, nie żyje po katastrofie samolotu rozpoznawczego we wschodniej prowincji Wan w Turcji – podała agencja Anadolu, powołując się na ministra spraw wewnętrznych. Suleyman Soylu wyjaśnił, że samolot rozbił się w górach, na wysokości około 670 metrów.

Samolot realizował od poniedziałku misje zwiadowcze i obserwacyjne we wschodnich prowincjach Wan i Hakkari. Wszyscy pasażerowie samolotu, czyli siedmiu wojskowych, w tym dwóch pilotów, zginęli.

Turecka prywatna telewizja NTV przekazała, że na miejscu wypadku pracują śledczy, którzy określają przyczynę wypadku. Zacytowano ministra spraw wewnętrznych Suleymana Soylu, który przekazał, że ostatni kontakt z maszyną odnotowano o godzinie 22.32 (21.32 czasu polskiego). Samolot zniknął z radarów 13 minut potem.

Tureckie siły bezpieczeństwa regularnie przeprowadzają ataki powietrzne i naziemne przeciwko zdelegalizowanej separatystycznej Partii Pracujących Kurdystanu (PKK), która uznawana jest przez Ankarę, a także Stany Zjednoczone i Unię Europejską za organizację terrorystyczną. Od lat 80. prowadzi zbrojną walkę o kurdyjską autonomię w Turcji, głównie na południowym wschodzie kraju. W konflikcie kurdyjsko-tureckim zginęło już ponad 40 tysięcy osób.

 

Źródło: Reuters, https://wanbabablog.com/2020/07/16/7-killed-in-reconnaissance-plane-crash-in-eastern-turkey/
0 0 votes
Article Rating