Rośliny, które przewidują pogodę? Brzmi dość nieracjonalnie, ale takie ewenementy istnieją w Tybecie. Z najnowszych badań wynika, że turzyca bagienna przewiduje, kiedy nadejdzie monsun. Ponadto rośliny w Tybecie są lepiej przystosowane do zmian klimatu.

Turzyca bagienna -1

Specjaliści z Instytutu badań Wyżyny Tybetańskiej Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie w ostatnich badaniach wykazali, że niektóre rośliny Wyżyny Tybetańskiej potrafią prognozować pogodę. Takie umiejętności posiadają dominujące na tym terenie gatunki traw, m.in. turzyca bagienna, która rośnie w wysokich partiach gór. Potrafi ona przewidzieć kiedy nadejdzie monsun (charakteryzuje się deszczową aurą latem w Indiach). Jest to zjawisko cykliczne, które pojawia się w Indiach w ciepłej porze roku. Jednak dokładny czas jego przybycia i trwania trudno jest przewidzieć. Natomiast aby tego dokonać, specjaliści twierdzą, że wystarczy przeanalizować, jak turzyca bagienna rozwija swoje liście zanim nadejdzie monsun.

– Wydaje się, że te rośliny mają zaawansowany system prognozowania pogody. To dość niesamowite – powiedział Luo Tianxiang, profesor z Instytutu badań Wyżyny Tybetańskiej Chińskiej Akademii Nauk w Pekinie.

Turzyca bagienna -2

Trudny „algorytm”

Niektóre gatunki traw przyjmują dość skomplikowane „algorytmy” do wyliczenia, kiedy pojawi się monsun. Biorą pod uwagę szeroką gamę czynników, w tym m.in. kąt padania promieni słonecznych czy prędkość wiatru. Aby potwierdzić jeszcze trafność swojej teorii, uczeni muszą wykonać dodatkowe badania.

 

Zachowanie liści

Naukowcy przeanalizowali dane z pięciu stacji z Wyżyny Tybetańskiej przez okres dwudziestu lat. Badania miały na celu sprawdzenie, czy nagły skok temperatury powietrza wpływa na zegar biologiczny roślin. Wiele roślin składa i chroni swoje liście przed zimną i suchą zimą. W przypadku wyjątkowo ciepłej zimy mogą one rozwijać liście wcześniej. Jednak specjaliści z chińskiej uczelni podają, że tybetańskie rośliny rozwijają swoje liście pomimo zmian temperatury powietrza.

– Tybet jest krainą pełną tajemnic. Unikalne warunki środowiska, które tam panują, mogą pozwolić roślinie rozwijać specjalne umiejętności po milionach latach ewolucji – powiedział Tianxiang.

Fakt, że rośliny przetrwały miliony lat wskazuje na to, że są w stanie przystosować się do obecnych zmian zachodzących w klimacie i w nim funkcjonować.

 

Wiele niewiadomych

Eksperci postawili jeszcze wiele pytań, na których odpowiedzi ciągle szukają. Dla przykładu wciąż próbują dowiedzieć się, w jaki sposób łąki na Wyżynie Tybetańskiej synchronizują swój biologiczny zegar z parą wodną, która powstaje tysiące kilometrów dalej, nad Oceanem Indyjskim.

 

Źródło: scmp.com, tvnmeteo
0 0 vote
Article Rating