Naukowcy ze Szwajcarii wyjaśnili, dlaczego skóra tych wspaniałych ssaków jest pomarszczona.

 

Badania przeprowadzone przez naukowców z Uniwersytetu Genewskiego i Szwajcarskiego Instytutu Bioinformatyki nad słoniami afrykańskimi wykazały, że zmarszczki, którymi pokryte jest ich ciało, mają pomóc im się ochłodzić, zwalczać pasożyty i chronić przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych.

 

Wyniki opublikowano we wtorek w piśmie „Nature Communications”.

Niezwykłe właściwości skóry

„Ze względu na ogromnych rozmiarów ciało oraz gorące i suche siedlisko słonie afrykańskie mogą uniknąć przegrzania jedynie poprzez odparowanie wody, którą gromadzą wewnątrz i na powierzchni skóry” – napisali naukowcy.

Pokryta milionami małych kanalików skóra może zatrzymać od 5 do 10 razy więcej wody niż gładka powierzchnia. Zmarszczki na skórze tworzą właśnie sieć kanalików, którymi rozprowadzana jest woda. Wilgoć zatrzymuje się w zmarszczkach, nawilżając skórę, a gdy odparowuje, chłodzi ciało zwierzęcia. Dzięki temu mogą one regulować temperaturę swojego ciała.Słonie afrykańskie lubią zażywać kąpieli błotnych. Robią to codziennie, aby utrzymać skórę wilgotną i elastyczną. Co więcej – błoto tworzy skorupę, która stanowi warstwę izolacyjną chroniącą przed wysoką temperaturą. Dzięki temu woda dłużej utrzymuje się w zmarszczkach.

Wrażliwe na dotyk

Skóra u słonia może mieć grubość nawet do czterech centymetrów i jest bardzo wrażliwa. Zwierzęta te bez problemu wyczują lekki dotyk, nawet muchy spacerującej po grzbiecie. W wielu miejscach skóra ma tylko dwa centymetry, a wokół oczu jest wyjątkowo delikatna i cienka jak papier. Poza tym skóra słoni  jest pokryta delikatnymi, rzadkimi włosami. U słoniątek włosy te są dłuższe i grubsze, można je dużo łatwiej dostrzec.

 

 

 

Źródło: Reuters, tvnmeteo

 

 

 

0 0 votes
Article Rating