Od 2021 roku mają zniknąć plastikowe słomki, talerzyki, sztućce czy patyczki do uszu – taką decyzję przegłosował Parlament Europejski. Polska nie ma gotowego planu wyeliminowania jednorazowych przedmiotów z plastiku, ale dostosuje się do tej decyzji.

Europosłowie w Strasburgu zdecydowali o zakazaniu od 2021 roku jednorazowych plastikowych talerzy, sztućców, słomek, ale też o ograniczeniu używania plastikowych toreb i butelek.

Reporter RMF FM pytał w Ministerstwie Środowiska, jak Polska chce wdrożyć tę decyzję. Najmniej trudności będzie z wprowadzeniem zakazu używania plastikowych jednorazowych sztućców i talerzyków. Za dwa lata zostaną one po prostu wyłączone ze sprzedaży. Zamiast nich dopuszczone będą talerzyki tekturowe i drewniane sztućce.

Większy problem dotyczy ograniczania używania plastikowych toreb. Dopiero za miesiąc resort środowiska będzie wiedział, co dało wprowadzenie opłat za jednorazówki. Niewykluczone, że zostaną podniesiona opłaty za plastikowe torby wielorazowe.

Do rozstrzygnięcia pozostaje także kwestia butelek plastikowych. Niewykluczone, że będzie od nich pobierana kaucja i powstaną skupy plastiku – tak jak kiedyś skupy butelek czy makulatury.

 

 

Źródło: rmf24, EU
0 0 votes
Article Rating