20-letni „mężczyzna” z północnego Londynu usłyszał zarzut uszkodzenia mienia po incydencie, do jakiego doszło 28 grudnia w galerii Tate Modern. Według brytyjskich mediów uszkodzony został obraz Pabla PicassaPopiersie kobiety„, warty około 20 milionów funtów.

„28 grudnia doszło do incydentu, widz próbował uszkodzić obraz. Sprawca został szybko zatrzymany i usłyszał zarzuty. Policja prowadzi dochodzenie w tej sprawie. Dziełem sztuki zajmuje się nasz zespół do spraw konserwacji obrazów” – przekazała w oświadczeniu Tate Modern.

Popiersie kobiety 1944 Pablo Picasso 1881-1973

Galeria nie poinformowała, o jaki obraz chodzi, jednak jak podaje BBC, zniszczone zostało „Popiersie kobiety” Pabla Picassa. Jest warte około 20 milionów funtów, czyli około 100 milionów złotych.

Dzieło przedstawia kochankę Picassa Dorę Maar i zostało namalowany w maju 1944 roku w Paryżu w czasie ostatnich miesięcy okupacji niemieckiej.

Tate Modern nie podała, jak duże są zniszczenia. Według mediów obraz został pocięty lub rozerwany.

We wtorek londyńska policja poinformowała, że w dochodzeniu w sprawie uszkodzenia obrazu zarzuty usłyszał 20-letni mężczyzna. Zostanie w areszcie do 30 stycznia, kiedy ma się stawić w sądzie na rozprawie przedprocesowej.

 

 

 

Źródło: Reuters

 

0 0 votes
Article Rating