Brytyjski wywiad elektroniczny GCHQ ma narzędzia służące do manipulowania informacjami dostępnymi w internecie i komunikacji za jego pośrednictwem, infiltrowania komputerów i rozpowszechniania określonych treści na portalach – ujawniono we wtorek.

Kwatera główna GCHQ

Kwatera główna GCHQ

Obszernie informują o tym BBC i „The Independent”, powołując się na portal The Intercept i zamieszczony tam dokument Edwarda Snowdena. Dokument przygotowano w JTRIG, komórce GCHQ zajmującej się m.in. analizą zagrożeń.

Do instrumentarium GCHQ należą m.in. techniki przechwytywania prywatnych zdjęć z Facebooka, danych z portalu Linkedin, modyfikowania danych w programie Excel, możliwość zablokowania elektronicznej poczty wybranego użytkownika, wpływanie na wyniki internetowych sondaży itp.

Ogółem zestaw (ang. toolbox, czyli skrzynka z narzędziami) składa się z około stu różnych instrumentów, niektórych pod osobliwymi nazwami, jak np. Betonowy Osioł, Krem z filtrem przeciwsłonecznym, Wściekły Pirat, Kula Armatnia itp.

GCHQ zareagowała na przeciek wydając standardowy komunikat głoszący, że „działa zgodnie z prawem, w ustalonych ramach politycznych i podlega ścisłemu nadzorowi”.

– Wygląda na to, że zakres działania GCHQ sięga od zakłócania aktywności internetowej po „operacje informatyczne” mające na celu wpływanie na opinię publiczną w innych krajach – podkreślił korespondent BBC Gordon Corera specjalizujący się w zagadnieniach bezpieczeństwa.

 

0 0 votes
Article Rating