Ciała lub fragmenty ciał trzech zmumifikowanych zwierząt ze starożytnego Egiptu zostały cyfrowo odtworzone przez naukowców z Wielkiej Brytanii. Dzięki specjalnej technice dowiedli, w jaki sposób zwierzęta zginęły. A wszystko to zawdzięczają zbiegowi okoliczności.

Naukowcy poddali badaniom zmumifikowanego kota, ptaka i węża ze zbiorów muzeum egipskiego na Uniwersytecie Swansea w Walii w Wielkiej Brytanii. Zwierzęta miały co najmniej dwa tysiące lat. Według starożytnych tekstów, były ofiarami dla dusz zmarłych.

Użyto mikrotomografii rentgenowskiej, czyli metody, która pozwala odwzorować strukturę wewnątrz badanego obiektu o rozdzielczości 100 razy większej niż w przypadku tomografii komputerowej używanej w medycynie.

Skaner wykonuje tysiące pojedynczych zdjęć rentgenowskich pod różnymi kątami, podczas gdy obiekt wykonuje obrót o 360 stopni. Następnie łączy się je, aby utworzyć obraz 3D.

Szczęśliwy przypadek

– Projekt rozpoczął się wyłącznie dlatego, że wydział inżynieryjny znajdował się naprzeciwko muzeum. Przy kawie wspomniałem, że nasz skaner rentgenowski może pokazać, co kryje się w zwierzęcych mumiach – powiedział profesor Richard Jonhston z Uniwersytetu Swansea.

Jonhston wyjaśnił, że do tej pory technologii tej używano do skanowania części silników odrzutowych, materiałów kompozytowych lub owadów. – Ale to, co odkryliśmy, gdy zaczęliśmy przyglądać się zmumifikowanym zwierzętom, było niezwykłe – mówił.

„Wartość współpracy badaczy z różnych dziedzin”

Zdaniem zespołu badawczego niewyrośnięte zęby u kota sugerują, że miał mniej niż pięć miesięcy, a rozdzielenie kręgów wskazuje, że prawdopodobnie został uduszony.

Ptak najbardziej przypomina pustułkę, a analiza złamań kości węża – egipskiej kobry – wykazała, że został zabity poprzez uderzenie o ziemię lub ścianę.

Odkrycia są zgodne z tym, co muzeum już wcześniej twierdziło na temat rytualnej mumifikacji zwierząt w starożytnym Egipcie. Jak zauważyła Caloryn Graves-Brown z muzeum, współpraca między inżynierami, archeologami, biologami i egiptologami pokazała „wartość współpracy badaczy z różnych dziedzin”.

 

 

Źródło: BBC News

 

 

0 0 votes
Article Rating