Cyklon Abigail mocno daje się wyspiarzom we znaki. W nocy czwartku na piątek porywy wiatru rozpędziły się do ponad 160 km/h. Ze względu na wysokie fale wiele nadbrzeżnych dróg jest nieprzejezdnych. Tysiące gospodarstw domowych nie ma prądu. Nieczynne są szkoły i przeprawy promowe.

UK - Cyklon Abigail dotarł na Wyspy -2

Najgorsza sytuacja panuje na północy Wysp. W Szkocji porywy wiatru osiągnęły ponad 160 km/h. Na Hybrydach Zewnętrznych i Szetlandach ze względu na ponadprzeciętne podmuchy pozamykano żłobki, przedszkola i szkoły.

Na wyspie Lewis i Harris przynależącej do Hybryd Zewnętrznych co najmniej dwa tysiące odbiorców pozbawionych jest prądu. Wiatr pozrywał tam linie energetyczne.

Odwołano ponad połowę połączeń między szkockimi wyspami za względu na bardzo duże fale i ryzyko przewrócenia się promu na trasie.

W całej Szkocji setki powalonych drzew zalega na drogach, utrudniając ruch. Fale przybrzeżne dochodzą do kilku metrów wysokości i również powodują zagrożenia dla podróżnych.

Z kolei w Irlandii Północnej na skutek działalności Abigail odwołano połączenia lotnicze.

Do południa obowiązuje pomarańczowy alert dla północnej i zachodniej Szkocji, a do godziny 23 żółty alert dla reszty rejonu.

UK - Cyklon Abigail dotarł na Wyspy

Na horyzoncie cyklon Kate

Po Abigail przyjdzie czas na Kate. Ten tropikalny cyklon wejdzie w interakcję z większym systemem burzowym i uderzy w Irlandię i Wielką Brytanię w niedzielę lub poniedziałek.

0 0 votes
Article Rating