Śnieg w Anglii zaskoczył mieszkańców, władzę i synoptyków, którzy nie prognozowali opadów. Lokalnie spadło tam nawet 15 cm białego puchu. Topniejący śnieg powoduje podtopienia i zalania, a na odcinku jednej z dróg wywołał zagrożenie runięcia mostu.

 

Obfite opady śniegu wystąpiły w niedzielę na terenach hrabstw Wiltshire, Somerset, Dorset i Devon. Średnio spadło tam 7,6 cm śniegu, a w rejonach miast Bath, Frome, Midsomer Norton i Radstock jego warstwa sięgnęła nawet 15 cm.

Samochody utknęły w śniegu

Takie warunki spowodowały spore problemy na drogach, szczególnie, że większość kierowców nie była na nie przygotowana. Władze Somerset wyjaśniały, że śnieg zaskoczył, ponieważ „nie był prognozowany”. Jak podała policja z Wiltshire, w pobliżu Bradford-on-Avon w śniegu utknęło kilka pojazdów. W Bath i Wells odwołano niektóre kursy autobusów.

Podtopienia i zagrożony most

Kolejne problemy pojawiły się, kiedy warstwa śniegu zaczęła topnieć. Kilka dróg w Somerset i Wiltshire zostało podtopionych. Jak podała policja Avon i Somerset, na odcinku trasy A357 przechodzącym przez Templecombe zamknięto ruch w obu kierunkach ze względu na zagrożenie runięcia mostu. Między Swindon i Gloucester z powodu zalań transport kolejowy czasowo trzeba było zastąpić autobusowym.

Agencja Środowiska wydała ostrzeżenia powodziowe dla obszarów nad kilkoma rzekami na południowym wschodzie kraju, w tym Tetbury Avon w Malmesbury i River Chew w pobliżu Keynsham.

Winne zimne powietrze

Lekkie opady śniegu odnotowano również w w częściach Gloucestershire i na wzgórzach Dartmoor nad Okehampton w Devon.

Jak wyjaśniał synoptyk BBC Matt Taylor ulewny deszcz, który padał w południowej, środkowej i wschodniej Anglii na zachodnich obszarach zmienił się w śnieg po tym, jak napotkał chłodne powietrze. W poniedziałek prognozy przewidują poprawę pogody.

 

Źródło: BBC, Enex, tm, web.orange.co.uk, thisisbath.co.uk