Przypadek ptasiej grypy, wykryty na fermie kaczek w Anglii, nie został wywołany śmiertelnym wirusem H5N1 – poinformowały władze w Wielkiej Brytanii. Również w Holandii zapewniono, że ptasia grypa wykryta na fermie drobiu koło Amsterdamu, nie jest groźna dla ludzi.

Ferma kaczek

Wykryty w niedzielę na fermie kaczek w Yorkshire, w północnej Anglii, wirus jest to pierwszy przypadek ptasiej grypy w Wielkiej Brytanii od 2008 roku. Na fermie trwa ubój 6 tys. sztuk drobiu. Wokół fermy wprowadzono strefę ochronną.UK i Holandia - Szczep ptasiej grypy wykryty na fermach jest niegroźny dla człowieka

Wiemy, że jest to wirus H5, ale nie N1, który jest wysoce patogenny. Według naszego obecnego stanu wiedzy nie stanowi on zagrożenia dla zdrowia publicznego– powiedział BBC szef brytyjskiej służby weterynaryjnej Nigel Gibbens.

W niedzielę holenderskie ministerstwo gospodarki podało, że na fermie w Hekendorp, 65 km na południe od Amsterdamu, wykryto patogennego wirusa H5N8, który może przenosić się na ludzi. Na fermie trwa ubój ok. 150 tys. kurczaków.

Aby ograniczyć ryzyko zarażenia, władze wprowadziły zakaz transportu drobiu, innych ptaków i jaj, który będzie obowiązywał maksymalnie przez 72 godziny. W promieniu 10 km wokół fermy w Hekendorp może być on przedłużony nawet do 30 dni. Na tym obszarze znajduje się 16 innych ferm, w których wkrótce przeprowadzone zostaną badania.

Holenderskie fermy drobiarskie eksportują corocznie 6 mld sztuk jaj, chociaż nie wiadomo, ile z 697 ferm sprzedaje je za granicę. Trzy czwarte całego eksportu holenderskich jaj przypada na Niemcy. Holandia jest także w Europie jednym z czołowych producentów drobiu.

To wysoko patogenny szczep dla drobiu. Nie jest niebezpieczny dla ludzi; można się nim zarazić, jeśli ma się bardzo bliski kontakt z drobiem– powiedział rzecznik holenderskiego ministerstwa gospodarki Jan van Diepen.

Ferma w Hekendorp sprzedawała głównie jajka, a nie drób, i to głównie w kraju, choć część swej produkcji wysyłała do Niemiec – powiedział jej właściciel Piet Wiltenburg.

Patogenny szczep H5N8, który dotychczas występował tylko w Azji, na początku listopada został wykryty w Niemczech.

Organizacja Narodów Zjednoczonych do spraw Wyżywienia i Rolnictwa (FAO) ostrzegła we wrześniu przed nowym, wyjątkowo zaraźliwym szczepem H5N6.

Źródło: rmf24
ptasia grypa, Wielka Brytania, Holandia, ferma kaczek, bird flu, the United Kingdom, the Netherlands, farm ducks
0 0 votes
Article Rating