W Londynie zanotowano najwyższy, dziesiąty stopień poziomu zanieczyszczenia powietrza w skali Defra (Departament Środowiska, Żywności i Rolnictwa). W związku z trudnościami już we środę wykonano około tysiąca połączeń do londyńskiego pogotowia ratunkowego głównie z powodu zaburzeń oddychania.

 Zanieczyszczenie powietrza w Londynie - UK

Jak podaje Defra, Londyn i południowo-wschodnia Anglia zmaga się z zanieczyszczeniami na najwyższym poziomie w dziesięciostopniowej skali używanej przez departament. Umiarkowane poziomy zanieczyszczeń miały wystąpić w czwartek w rejonie Irlandii Północnej i Walii.

Skala określana jest na podstawie stężenia w powietrzu ozonu, dwutlenku siarki (SO2), dwutlenku azotu (NO2) i dwóch innych rodzajów cząsteczek.

Powietrze niebezpieczne dla zdrowia

Nawet niewielkie zanieczyszczenia mogą stanowić zagrożenie dla zdrowia i życia. Władze Londynu wydały ostrzeżenia dla osób cierpiących na choroby płuc i serca. Zalecają również pozostanie w domach. Mieszkańcy Londynu powinni ograniczyć uprawianie sportu na świeżym powietrzu.

Brytyjscy medycy podkreślają, by dzwonić na pogotowie tylko w nagłych wypadkach. Ostatnie dni dla służb ratowniczych są bardzo pracowite – powiedział Fenella Wrigley, zastępca dyrektora medycznego w Londynie.

Piasek znad Sahary

Wysoki poziom zanieczyszczeń, który znalazł się właśnie nad Anglią, jest efektem pojawienia się piasku znad Sahary. Pył z Afryki przywędrował nad Europę wraz z silnym wiatrem. Dodatkowo wpływ na powstawanie smogu ma również napływ mas powietrza znad kontynentalnej Europy oraz emisja zanieczyszczeń z zakładów przemysłowych.

Uciążliwy smog powinien ustąpić w piątek.

Źródło: bbc, ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating