Uczeni z londyńskiego King ’s College opracowali nowy sposób badania krwi, który potrafi ustalić biologiczny wiek pacjenta. Dzięki temu mogą przewidzieć, jak szybko nasz organizm się starzeje. Może to mieć zastosowanie w wielu dziedzinach, począwszy od medycznej profilaktyki, a na profilowaniu polis ubezpieczeniowych kończąc.

Opracowano nowy sposób badania krwi, dzięki któremu można ustalić biologiczny wiek pacjenta

Osoby, które starzeją się szybciej niż wskazuje na to ich wiek chronologiczny, mogłyby na przykład zostać objęte wcześniejszą opieką, która załagodziłoby skutki choroby Alzheimera.

Uczeni przeprowadzili badania w grupie 700 osób w wieku 70 lat. Biologiczny wiek niektórych pacjentów wahał się od 60-80 lat.

Zdaniem naukowców obecnie, w przypadku konieczności zastosowania procedur medycznych i kalkulując możliwość ubezpieczenia, pod uwagę brany jest wiek rzeczywisty, którego podstawą jest data urodzenia. Jednakże to może się zmienić, jeśli podstawą podejmowanych decyzji byłby wiek biologiczny, uzyskany nową metodą badania krwi. Oferuje ona molekularną ocenę organizmu człowieka. Ludzie, którzy są „młodsi” niż sugeruje to ich data urodzenia, mogliby na przykład dłużej znajdować się na listach potencjalnych dawców niektórych organów.

Uczeni są zdania, że zastosowanie nowej metody monitorowania procesu starzenia się, doprowadziłaby w efekcie do zmiany w interpretacji procesów fizjologicznych, jakie następują w organizmie człowieka.

 

Źródło: rmf24, PAP
0 0 votes
Article Rating