27 mln funtów wyłożą Anglicy na rewitalizację otoczenia słynnych kamiennych kręgów. Stonehenge, megalityczna budowla z epoki neolitu i brązu, ma dzięki temu „odzyskać godność”.

Rozpoczęły się prace nad rewitalizacją terenów wokół kamiennego kręgu Stonehenge w okolicach Salisbury w Wiltshire na południu Anglii – które łącznie będą kosztować 27 mln funtów.

 

Kamienne kręgi są od 1986 r. wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO i stanowią jeden z najbardziej znanych obiektów turystycznych na świecie. Odwiedza je ok. 1 mln osób rocznie, z czego połowa to obcokrajowcy.

Pozamykane drogi, duże zmiany

Głównym problemem w utrzymaniu Stonehenge w dobrym stanie jest fakt, że położona jest ona jest w pobliżu ruchliwej drogi A303, a odchodząca od niej droga A344 przebiega w bliskiej odległości od kamiennego kręgu. Ponadto miejscowy parking szybko się wypełnia, a ośrodek dla turystów jest przestarzały.

Szosa pokryje się trawą

Plany przewidują zamknięcie drogi krajowej A344 od kwietnia 2013 r. i jej częściowe pokrycie trawą. Istniejące budynki i parkingi zostaną zastąpione przez energooszczędny ośrodek dla gości, korzystający z miejscowych wód gruntowych z ośrodkiem edukacyjnym, galeriami wystawowymi, sklepem i restauracjo-kawiarnią. Otwarcie tego ośrodka przewidziano na jesień 2013 r.

W odległości 2,4 km od zabytku, wokół ośrodka dla gości, powstanie parking, skąd będzie można dojść piechotą, lub podjechać specjalnym autobusem kursującym wahadłowo.

„Kamienie odzyskają godność” 

Nad ochroną terenu i podniesieniem standardu miejsca zastanawiano się od lat. Na różne projekty oraz konsultacje, które spełzły na niczym wydano miliony.

– Kamienie odzyskają godność, a ingerencja nowoczesnego świata zostanie ograniczona do minimum – stwierdza komunikat English Heritage, organizacji dbającej o historyczne dziedzictwo Anglii, która zawiaduje tym zabytkiem.

Miejsce kultu

Stonehenge było miejscem kultu ok. 3 tys. lat p.n.e., a więc jest starsze niż egipska piramida Cheopsa z 2560 roku p.n.e. Uważane jest za jeden z siedmiu cudów świata starożytnego. Najstarsze groby znajdujące się na zewnątrz obiektu z doby megalitu datuje się na ok. 3100 rok p.n.e.

Według niektórych teorii Stonehenge było sanktuarium powstającym stopniowo przez tysiąc lat, gdzie uprawiano kult Słońca i Księżyca. Inne hipotezy przypisują miejscu właściwości uzdrowicielskie, dzieki czemu do niego pielgrzymowano.

Jeszcze inna teoria sugeruje, że miejsce było wykorzystywane jako swoiste obserwatorium, w którym przewidywano zaćmienia Śłońca, na co wskazywałoby ustawienie głazów wobec pozycji ciał niebieskich i Słońca.

Źródło: PAP, tm
0 0 vote
Article Rating