W miejscowości Oldbury-on-Severn w pobliżu Bristolu po 45 latach pracy została w środę wygaszona najstarsza w Wielkiej Brytanii elektrownia jądrowa.

Operator elektrowni amerykańska spółka Magnox oraz brytyjska agencja rządowa Nuclear Decommissioning Authority uznały, że zakłady są nierentowne. 

Energia dla 1 mln gospodarstw przez 20 lat

Około 500 pracowników zebranych w pracowniczej stołówce oglądało transmisję z wyłączenia drugiego, działającego dotychczas reaktora elektrowni.

Od otwarcia w latach 60. zakłady w południowo-zachodniej Anglii wygenerowały 137,5 TWh elektryczności, co jest ilością równoważną tej, jakiej potrzebuje milion gospodarstw domowych przez 20 lat.

Rozmontowywanie elektrowni potrwa trzy lata. Pozostałości paliwa nuklearnego zostaną usunięte z reaktora i przetworzone.

W końcowym etapie z terenu zakładów będą usuwane niebezpieczne materiały. Większość budynków ma być zburzona – główny dopiero w 2100 r., gdy nie będzie już wątpliwości, że poziom radioaktywnego promieniowania nie przekracza dopuszczalnych norm.

Cameron nie boi się powtórki z Fukushimy

Do 2025 r. w odległości kilkuset metrów od wyłączonych zakładów powstaną nowe. Zbuduje je spółka o mieszanym kapitale założycielskim Horizon Nuclear Power utworzona przez E.On i RWE. Nowa siłownia ma być sześciokrotnie bardziej wydajna od poprzedniej.

Rząd brytyjski w rozbudowie energetyki jądrowej widzi sposób na zmniejszenie emisji dwutlenku węgla.

Katastrofa japońskiej elektrowni Fukushima I nie odwiodła władz od tych planów. Ostatnio premier David Cameron i prezydent Francji Nicolas Sarkozy podpisali porozumienie o współpracy w rozwijaniu tej formy energetyki.

Źródło: PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating