30-letnia pielęgniarka, którą we wtorek 10 listopada aresztowano – już trzeci raz – pod zarzutami zabójstwa ośmiorga dzieci w wieku poniżej jednego roku i usiłowania zabójstwa 10 kolejnych, stanęła w czwartek przed sądem w Warrington w północno-zachodniej Anglii.

Sprawa dotyczy podejrzanie wysokiej liczby zgonów wśród noworodków i niemowląt na oddziale neonatologii szpitala Countess of Chester Hospital, do których doszło w okresie między marcem 2015 a lipcem 2016 roku.

W szpitalu wszczęto wewnętrzne dochodzenie, gdy lekarze stwierdzili, że wcześniaki zmarły w wyniku niewydolności serca i płuc, ale – co nietypowe – nie była możliwa ich reanimacja.

W raporcie stwierdzono również, że niemowlęta miały po śmierci nietypowe plamy na rękach i nogach. Nie udało się jednak ustalić, co dokładnie było przyczyną niewydolności serca i płuc i w 2017 r. sprawę przekazano policji. Śledztwo zostało później rozszerzone do 17 przypadków śmierci niemowlaków oraz 16 kolejnych przypadków, w których nie doszło do zgonu.

Pielęgniarka została aresztowana po raz trzeci

30-letnia obecnie Lucy Letby – absolwentka kolegium pielęgniarskiego na uniwersytecie w Chester, a swego czasu także twarz kampanii fundraisingowej na rzecz szpitala w Liverpoolu – po raz pierwszy została w tej sprawie aresztowana w lipcu 2018 roku Wówczas zarzuty dotyczyły zabójstwa ośmiorga dzieci i usiłowania zabójstwa sześciorga kolejnych. Została zwolniona za kaucją, ale w czerwcu 2019 roku aresztowano ją jeszcze raz, dodając do zarzutów trzy kolejne próby zabójstwa.

We wtorek natomiast aresztowano ją po raz trzeci, zaś w środę wieczorem formalnie postawiono zarzuty ośmiu zabójstw i dziesięciu prób usiłowania zabójstwa.

Czwartkowa rozprawa – przeprowadzona za pośrednictwem łączy wideo – miała charakter wstępny. Letby jedynie potwierdziła swoją tożsamość i adres, bez pytań o to, czy przyznaje się do zarzutów, czy też nie. Kolejne przesłuchanie przed sądem odbędzie się w piątek. Przez okres procesu Letby będzie pozostawać w areszcie.

 

 

ŹródłoPAP
0 0 votes
Article Rating