Brytyjskie wojsko sprawdza miejsca w Londynie, gdzie podczas Igrzysk Olimpijskich mogą zostać ustawione baterie rakiet przeciwlotniczych. Z powodu gęstej zabudowy, wyrzutnie muszą zostać umieszczone na wysokich punktach, takich jak dachy budynków. W najbliższych dniach żołnierze będą sprawdzać wytypowane miejsca. Mieszkańcy okolicznych domów otrzymali ulotki, w których wojsko zapewnia, że „rakiety nie będą stwarzać zagrożenia”.

Brytyjczycy posiadają jedynie system przeciwlotniczy Rapier.  fot. WikiPedia.org

Przed Igrzyskami, które odbędą się w Londynie w lipcu i sierpniu, brytyjskie wojsko i służby bezpieczeństwa przygotowują nadzwyczajne środki do obrony przed potencjalnymi atakami terrorystycznymi. Jednym z rozpatrywanych scenariuszy jest wykorzystanie samolotu do zamachu samobójczego.

Wojsko nad głową

W celu powstrzymania ewentualnego terrorysty chcącego uderzyć z powietrza są szykowane myśliwce Eurofighter Typhoon i rakiety przeciwlotnicze systemu Rapier. Ponieważ w Londynie roi się od różnych wysokich budynków i przeszkód zasłaniających pole ostrzału, baterie muszą być ustawione najwyżej jak to jest możliwe.

Zamiar umieszczenia Rapierów na budynkach wojsko wstępnie zapowiedziało w grudniu. Teraz rozpoczął się etap dokładnego zbadania wytypowanych miejsc. Jak podaje BBC, mieszkańcy kilku osiedli otrzymali ulotki, w których wojsko informuje o swoich planach i zapowiada „wizyty” w ciągu ćwiczeń na początku maja. Siły Zbrojne precyzują, że jeśli rząd ostatecznie zatwierdzi umieszczenie rakiet w Londynie, żołnierze z uzbrojeniem trafią na dachy domów na dwa miesiące.

W ulotce MoD (Ministerstwo Obrony Wielkiej Brytanii) zapewnia, iż rakiety będą obsługiwane przez „w pełni wyszkolonych profesjonalistów” i nie będą stanowić zagrożenia dla okolicznych mieszkańców. – Zostaną użyte jedynie na bezpośredni rozkaz z najwyższych szczebli rządowych w wypadku potwierdzonego i niezwykle dużego zagrożenia – napisano w ulotce.

Wojsko zapewnia, że przez ustawienie rakiet na dachach, mieszkańcy żyjący poniżej nie staną się bardziej prawdopodobnym celem terrorystów. – Całodobowa obecność policji i wojska wzmocni wasze bezpieczeństwo – napisano.

Co zrobić jeśli zostaniesz przechwycony?

Wcześniej wojsko rozdawało ulotki pilotom małych samolotów cywilnych, w których opisywano jak reagować, jeśli zostanie się przechwyconym przez myśliwce. W wypadku braku odpowiedniej reakcji Typhoony mogą nawet użyć uzbrojenia i zestrzelić intruza, jeśli zostanie uznany za zagrożenie dla Igrzysk.

 

Źródło: BBC News, tvn24.pl
0 0 votes
Article Rating