– Wychodzenie dzisiaj na dwór, żeby pobiegać, jest czystą głupotą – ostrzega honorowy doradca medyczny Brytyjskiej Fundacji Płuc, Keith Prowse.

UK - Pył znad Sahary i spaliny samochodowe spowodowały ogromne zanieczyszczenie powietrza

Smog wywołała kombinacja pyłu niesionego z Sahary, a także emisja szkodliwych substancji przede wszystkim ze spalin samochodowych i europejskich elektrowni. Słaby wiatr umożliwił utrzymanie się tej mieszanki nad krajem. Mieszkańcy mogą doświadczyć zjawiska „krwawego deszczu„.

UK - Pył znad Sahary i spaliny samochodowe spowodowały ogromne zanieczyszczenie powietrza 2

Skutki saharyjskiej burzy piaskowej

Jak do tego dochodzi? Transportowany z Sahary piasek miesza się z deszczem, dając czerwonawy opad, który po zaschnięciu pozostawia cienką warstwę pomarańczowego kurzu.

Według prognoz zanieczyszczenie powietrza będzie wysokie na wschodnich terenach Anglii, w szczególności w części południowo-wschodniej. W pozostałych partiach kraju poziom zanieczyszczenia będzie głównie umiarkowany.

UK - Pył znad Sahary i spaliny samochodowe spowodowały ogromne zanieczyszczenie powietrza 3

„Nie wiedzieliśmy co im dolega”

W związku z zagrożeniem wystąpienia nieodwracalnych uszkodzeń płuc, nie zaleca się wychodzenia na zewnątrz. Według Pauli Browne, pielęgniarki ze szpitala w Norfolk, pacjenci zgłaszali się z problemami oddechowymi już na początku tygodnia, jeszcze zanim w gazetach pojawiły się nagłówki o smogu.

– Nie wiedzieliśmy co im dolega, bo pogoda była ładna. Dopiero teraz wszystko stało się logiczne – mówi Browne.Osoby mające problemy z oddychaniem (choroby płuc i oskrzeli), dorośli z chorobami serca oraz osoby starsze powinny na siebie uważać. Zaleca się zmniejszenie wysiłku – szczególnie w momencie przebywania na zewnątrz lub gdy pojawią się trudności z oddychaniem. Osoby chorujące na astmę mogą częściej potrzebować inhalatora. Może wystąpić ból oczu, kaszel i ból gardła.

 

Prognoza: będzie lepiej

W sobotę sytuacja ma się nieco poprawić, jak tylko świeże i czyste powietrze znad Atlantyku dotrze do Wysp.

– Mimo że powietrze będzie lepszej jakości, niektórzy mogą poczuć się gorzej pod koniec tygodnia. A to dlatego, że infekcja rozwija się przez jakiś czas – dodaje Browne.

0 0 vote
Article Rating