Brytyjska marynarka pokazała futurystyczne projekty okrętów podwodnych, które swoim kształtem naśladują żyjące w głębinach oceanów organizmy. Jak podkreślono, ta koncepcja może całkowicie zmienić sposób prowadzenia wojny pod wodą w perspektywie najbliższych 50 lat.

Wizja futurystycznych okrętów zaprezentowana przez Brytyjczyków ma stanowić inspirację do rozważań o tym, jak może wyglądać wojna pod wodą w przyszłości.

Na prośbę Royal Navy projekty stworzyli najświatlejsi i najbardziej utalentowani młodzi inżynierowie i naukowcy na Wyspach.

 

Płaszczka, węgorze i roje

Zgodnie z wizją, sercem podwodnej flotylli stałby się załogowy okręt-matka przypominający kształtem płaszczkę. Towarzyszyłyby mu bezzałogowe, przypominające węgorze jednostki wyposażone w zestawy detektorów wypuszczane na żądanie w celu uniemożliwienia wykrycia przez przeciwnika, a także przypominające ryby torpedy atakujące całymi rojami.

Jak zaznaczyła brytyjska podsekretarz stanu ds. zamówień obronnych Harriett Baldwin, projekty te pokazują „wielką ambicję Royal Navy”. – Ten rodzaj innowacyjności stanowi sedno obronności i zdolności (do niej – red.) Wielkiej Brytanii – powiedziała podkreślając, że brytyjski fundusz na innowacje wynosi 800 milionów funtów po to, by powstawały właśnie takie wizje.

Cel: światowa czołówka

– Przewiduje się, że w ciągu 50 lat pomiędzy narodami zwiększy się konkurencja do życia i pracy na wodzie oraz pod jej powierzchnią – tłumaczył z kolei inwestowanie w morskie projekty Peter Pipkin, oficer brytyjskiej marynarki.

– Jeśli choć 10 procent tych pomysłów stanie się rzeczywistością, da nam to miejsce w światowej czołówce w kwestii zdolności do prowadzenia wojny oraz operacji obronnych w przyszłości – dodał.

Istniejące na razie jedynie w formie cyfrowych wizualizacji futurystyczne okręty mają teraz powstać w postaci fizycznych modeli. Okręt-matka ma zostać zbudowany z niezwykle wytrzymałych kompozytów i szkła akrylowego, a jego powierzchnia będzie mogła zmieniać kształt.

Według projektu naukowców, nowatorski napęd ma z kolei umożliwiać w przyszłości niezwykłej jednostce pływanie z całkowicie nieosiągalną współcześnie prędkością 150 węzłów, czyli 280 km/h. Dzisiejsze, najszybsze jednostki poruszają się w pełnym zanurzeniu z prędkością 40 węzłów – około 75 km/h.

https://www.youtube.com/watch?v=-E-O-HHRj9k
0 0 votes
Article Rating