Tegoroczne lato w Wielkiej Brytanii było kolejnym najcieplejszym w historii pomiarów, na równi z latami 1976, 2003 i 2006 – podały brytyjskie służby pogodowe Met Office. Jednocześnie rok 2018 był rekordowy pod względem upałów dla całej Anglii.

Wielka Brytania w tym roku zmagała się z długotrwałą falą upałów. Miejscami termometry wskazywały nawet 35 stopni Celsjusza.

 

Rekordowe upały

Brytyjskie służby pogodowe Met Office po przeanalizowaniu danych z ostatnich miesięcy ogłosiły, że tegoroczne lato w Wielkiej Brytanii było najcieplejsze w historii pomiarów, na równi z latami 1976, 2003 i 2006.

We wszystkich czterech latach: 2018, 2006, 2003 i 1976 odnotowano średnią temperaturę na poziomie około 15,8 stopnia Celsjusza. To o około 1,5 stopnia powyżej średniej wieloletniej. Różnice pomiędzy poszczególnymi latami są tak małe, że trudno je wyodrębnić.

Początek pomiarów meteorologicznych w Wielkiej Brytanii sięga 1910 roku.

Z danych przedstawionych przez Met Office wynika też, że historyczny rekord ciepła został pobity dla Anglii. Średnia temperatura z lata tego roku wyniosła 17,2 st. C, co nieznacznie przewyższa rekord ustanowiony w 1976 roku, kiedy wyniosła 17,0 st. C.

Poniższa mapka prezentuje regiony Wielkiej Brytanii, gdzie w historii pomiarów meteorologicznych od roku 1910 odnotowano rekordy ciepła:

Rekordy ciepła w poszczególnych regionach Wielkiej Brytanii (MetOffice)

Lato z upałami

Najgorętszym dniem tego roku w Wielkiej Brytanii był 26 lipca. W mieście Faversham w hrabstwie Kent na południowym wschodzie kraju termometry pokazały 35,3 st. C. Najwyższą wartością odnotowaną w historii pomiarów meteorologicznych w Wielkiej Brytanii było jednak 38,5 st. C z 2003 roku, również w Faversham.

Te rekordowe wartości ciepła pokrywają się z postępującym globalnym ociepleniem w Wielkiej Brytanii, ale też globalnie. – Przyjmujemy, że ryzyko fal upałów zwiększa się w wyniku globalnego ocieplenia – poinformował portal BBC News przedstawiciel Met Office. – Od czasów rewolucji przemysłowej średnia temperatura wzrosła o jeden stopień. To oznacza, że szczytowe wartości obecnie też będą trochę wyższe – dodał.

W Faversham odnotowano tegoroczny rekord ciepła:


 

Źródło: MetOffice, BBC News, tvnmeteo

 

0 0 votes
Article Rating