Morze wyrzuciło na plażę w okolicach Skegness (Wielka Brytania) trzy martwe kaszaloty. Naukowcy sądzą, że mogą one pochodzić z tego samego stada, co ssak odnaleziony kilka dni temu w Norfolk. Mimo zaleceń straży przybrzeżnej, by nie zbliżać się do ciał zwierząt, na plaży pojawiło się mnóstwo gapiów.

UK - Trzy martwe kaszaloty na plaży w okolicach Skegness -2

Straż przybrzeżna poinformowała, że dwa martwe ssaki zostały odnalezione na plaży w Skegness (hrabstwo Lincolnshire) w sobotę, około godziny 20.30 czasu lokalnego. Zwłoki kolejnego zwierzęcia morze wyrzuciło na brzeg w niedzielę.

UK - Trzy martwe kaszaloty na plaży w okolicach Skegness -4

Kilka dni wcześniej na brzeg w okolicach Hunstanton (hrabstwo Norfolk) wyrzucony został inny kaszalot. Mimo prób pomocy, nie udało się go uratować. Naukowcy podejrzewają, że wszystkie zwierzęta mogą pochodzić z tego samego stada. Obawiają się w związku z tym o losy pozostałych ssaków.

UK - Trzy martwe kaszaloty na plaży w okolicach Skegness -3

Tłum gapiów na plaży

Naukowcy będą starali się ustalić przyczynę śmierci zwierząt. – Niewykluczone, że wpadły na skały i poraniły się – mówiła w rozmowie z ITV News Natalie Emmerson z Hunstanton SEA LIFE Sanctuary. Badacze uważają, że kaszaloty ze Skegness zginęły już w morzu, a następnie ich ciała zostały wyrzucone na plażę.

UK - Trzy martwe kaszaloty na plaży w okolicach Skegness -1

Przedstawiciel lokalnych władz James Gilbert podkreślił, że śmierć ssaków to „niewiarygodnie smutne” wydarzenie. – Słyszeliśmy o kaszalocie wyrzuconym na brzeg w okolicach Norfolk, więc wiedzieliśmy, że kolejne zwierzęta mogą się pojawić również u nas. To piękne, potężne zwierzęta. Widok ich ciał na plaży jest potworny – mówił.

Two sperm whales lie on the sand after being washed ashore at Skegness beach in Skegness

Peter Evans z Sea Watch Foundation ocenił, że wyrzucone na brzeg zwierzęta są najprawdopodobniej młode i mają zaledwie kilka lat.

Mimo próśb straży przybrzeżnej, by nie zbliżać się do martwych zwierząt, na plaży pojawiło się mnóstwo gapiów. Mieszkańcy fotografowali ciała ssaków, często zabierali ze sobą dzieci.

Kaszaloty spermacetowe występują we wszystkich oceanach. Gdy trafiają na płytsze wody, łatwo tracą orientację.

 

Źródło: Guardian, tvn24
0 0 votes
Article Rating