Brytyjska policja informuje, że w ciągu ostatnich 3 lat liczba kradzieży samochodów zwiększyła się o 30%. Za wzrost w dużej mierze odpowiadają nowoczesne technologie.

W ostatnim czasie karierę zrobił film, na którym widać, jak w Wielkiej Brytanii złodzieje kradną nowoczesny samochód, do otwarcia którego nie trzeba nawet wyjmować kluczyków z kieszeni. Jako, że rośnie zapotrzebowanie na tego typu gadżety jak samochody uruchamiane bez kluczyka, można spodziewać się większej liczby kradzieży, podczas których wykorzystywane są słabe strony nowoczesnych technologii.

W przypadku wspomnianego samochodu złodzieje najpierw za pomocą specjalnego urządzenia przechwycili wysyłany przez samochód sygnał, za pomocą którego pojazd sprawdza, czy osoba w pobliżu posiada kluczyk, następnie przetransferowali ten sygnał do kolejnego urządzenia, które nadało go przy domu, w którym znajdował się kluczyk. Kluczyk w odpowiedzi wysłał własny sygnał, który został nagrany przez złodziei i przekazany przez nich do samochodu. Gdy masz samochód, do którego stacyjki nie musisz wkładać kluczyka, gdzie wystarczy naciśnięcie guzika, to istnieje ryzyko, że sygnał zostanie przechwycony przez osoby trzecie, mówi Steve Launchbury z firmy Thatcham Research.

Nowoczesne technologie, które mają rzekomo lepiej zabezpieczać nasze samochody, najwyraźniej się nie sprawdzają. Policja w Anglii i Walii informuje, że jeszcze w roku 2013 dostała informacje o 65 783 skradzionych pojazdach, podczas gdy w środku 2016 liczba kradzieży wyniosła 85 688, aż 26 496 pojazdów ukradziono w stolicy kraju.

Jak można więc bronić się przed kradzieżami, w epoce systemów do rozpoznawania twarzy i odcisków palców? Należy wrócić do tradycyjnych systemów zabezpieczeń. Samochód stojący w zamkniętym garażu nie będzie tak przyciągał uwagi jak ten stojący na podjeździe. Świetnym zabezpieczeniem okazuje się też fizyczna blokada nakładana na kierownicę. Oczywiście wygląda nieelegancko i przestarzale wewnątrz nowoczesnego napakowanego gadżetami pojazdu, ale z pewnością lepiej odstraszy złodziei niż brak kluczyka, którego sygnał można z łatwością przechwycić i bez ryzyka wykorzystać.

 

 

 

 

Źródło: alphr, KopalniaWiedzy
0 0 vote
Article Rating