Wirus, który zaatakował szpitalne systemy informatyczne, uniemożliwił działalność trzech szpitali w północno-wschodniej Anglii – poinformowała we wtorek brytyjska służba zdrowia (NHS).

Wirus

Wirus, który zmusił szpitale do odwołania wszystkich zaplanowanych operacji, wizyt pacjentów i procedur diagnostycznych, określono jako „poważny incydent”.

 

Atak hakerski?

„Wirus zainfekował nasze systemy elektroniczne w niedzielę 30 października. Po zasięgnięciu rady ekspertów, postanowiliśmy wyłączyć większość naszych systemów, aby go wyizolować i zniszczyć” – głosi komunikat NHS.

Najciężej chorych oraz ciężarne kobiety, których ciąża jest zagrożona, przewieziono do innych szpitali.

Nie jest jasne, czy był to atak hakerów. Reuter przypomina, że wcześniej w tym roku Stany Zjednoczone i Kanada opublikowały wspólne ostrzeżenie przed złośliwym oprogramowaniem o nazwie ransomware, które koduje dane przechowywane w pamięci komputerów i uzależnia ich odblokowanie od wpłacenia określonej sumy pieniędzy.

W marcu br. Hollywood Presbyterian Hospital w Los Angeles zapłacił okup w wysokości 17 tys. dolarów, aby odzyskać dostęp do swoich systemów informatycznych.

0 0 vote
Article Rating