Komputery na Ukrainie zaatakował groźny wirus, który pozwala na zdalny dostęp do wszystkich zainfekowanych przez niego systemów informatycznych – podał brytyjski koncern zbrojeniowy BAE Systems, zajmujący się także zagadnieniami bezpieczeństwa cybernetycznego.

Wirus, nazwany Snake albo Uroboros (wąż po angielsku i w starożytnej grece), stanowi „jedno z najbardziej wyrafinowanych i uporczywych zagrożeń, które badamy” – napisał koncern w raporcie opublikowanym w Londynie. Cytuje go AFP.

Po raz pierwszy pojawił się w 2006 roku, jednak od 2013 zachowuje się coraz bardziej agresywnie. 56 przypadków sklasyfikowano na całym świecie od 2010 roku, 44 od 2013.

Jego skomplikowana struktura przypomina wirusa Stuxnet, który w 2010 roku zaatakował irańskie placówki nuklearne. BAE zauważa jednak, że choć nie wiadomo, skąd Uroboros pochodzi, jego operatorzy działają według czasu moskiewskiego i w kodzie wirusa znaleziono fragmenty tekstu po rosyjsku.

Ukraina jest głównym celem – podaje BAE Systems.

Od 2013 roku wirusa wykryto tam 22 razy, w tym 14 razy od początku 2014 roku, co wiąże go z eskalacją tamtejszego konfliktu politycznego.

Wysoki poziom wyrafinowana

Wąż może „dostać się do wszystkich systemów informatycznych, które przeniknie” – podkreśla koncern w swym raporcie. – Jego zdolność do hibernacji, umiejętność pozostawania całkowicie nieaktywnym przez kilka dni sprawia, że wykrycie go staje się ekstremalnie trudne – pisze.

Według dziennika „Financial Times” wirus przede wszystkim zainfekował systemy ukraińskiego rządu i ważnych ukraińskich organizacji.

Cytowany przez gazetę dyrektor generalny BAE Systems Dave Garfield powiedział, że „ci, którzy go stworzyli, są świetnymi profesjonalistami. – Reprezentuje bardzo wysoki poziom wyrafinowania – zaznaczył Garfield.

Źródło: PAP, tm
0 0 vote
Article Rating