Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zapewnił, że ukraińskie siły zbrojne nie mają nic wspólnego z katastrofą należącego do malezyjskich linii lotniczych Boeinga 777. Jeden z liderów prorosyjskich separatystów we wschodniej Ukrainie Aleksandr Borodaj stwierdził z kolei w rosyjskiej telewizji Rossija 24, że to właśnie ukraińskie siły rządowe strąciły maszynę. Na pokładzie znajdowało się 283 pasażerów i 15-osobowa załoga. Nikt nie przeżył. Ukraina - Rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych z 298 osobami na pokładzie 2

Poroszenko opowiedział się równocześnie za powołaniem międzynarodowej komisji, która zbada przyczyny katastrofy Boeinga 777.Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych z 295 osobami na pokładzie

Podobną, lecz szerszą propozycję wysunął premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk.Rząd domaga się przeprowadzenia szerokiego śledztwa międzynarodowego w sprawie zestrzelenia 14 lipca w obwodzie ługańskim samolotu An-26 sił zbrojnych Ukrainy, 16 lipca samolotu Su-25 sił zbrojnych Ukrainy oraz katastrofy malezyjskiego Boeinga 777 z udziałem Organizacji Międzynarodowego Lotnictwa Cywilnego (ICAO) i Europejskiej Organizacji ds. Bezpieczeństwa Żeglugi Powietrznej (Eurocontrol)– głosi komunikat na stronie internetowej ukraińskiego rządu.

Doradca szefa MSW: Malezyjski samolot zestrzelono

Doradca szefa ukraińskiego MSW Anton Heraszczenko podał nieco wcześniej, że malezyjska maszyna została zestrzelona z zestawu rakietowego Buk.

9K37 Buk to system kierowanych rakiet ziemia-powietrze. Został zaprojektowany do zwalczania trudnych do przechwycenia celów jak manewrujące samoloty, śmigłowce czy pociski typu Cruise. Pociski systemu mają 5,5 metra długości, ich masa całkowita sięga 690 kg, a masa głowicy bojowej – 70 kg. Pociski, napędzane przez silniki rakietowe, mogą bez problemów osiągnąć pułap 10 tysięcy metrów – a na tej właśnie wysokości miał lecieć Boeing 777.

Rada Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy informowała wcześniej, że walczący z siłami rządowymi prorosyjscy rebelianci dysponują taką bronią.

„Jeśli zniknie, to tak właśnie wyglądał” – napisał przy zdjęciu malezyjskiego boeinga, który rozbił się na wschodzie Ukrainy, najprawdopodobniej jeden z pasażerów tragicznego lotu.

Ukraina - Rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych z 298 osobami na pokładzie

Większość pasażerów fatalnego lotu stanowili Holendrzy. Jednym z nich był najprawdopodobniej wyjeżdżający z Amsterdamu na wakacje Cor. Do Kuala Lumpur miał polecieć ze swoją dziewczyną, Neetlje. Tuż przed odlotem sfotografował boeinga, a zdjęcie opublikował na Facebooku. „Jeśli zniknie, to tak właśnie wyglądał” – zażartował, nawiązując do innej katastrofy z udziałem boeinga Malaysia Airlines. 8 marca z radarów zniknął boeing 777 tych samych linii z 239 osobami na pokładzie. Samolot leciał z Kuala Lumpur do Pekinu, mimo międzynarodowej akcji poszukiwawczej do tej pory nie wiadomo, co się z nim stało. Zaraz po opublikowaniu zdjęcia przez mężczyznę jego znajomi zaczęli życzyć mu udanego wypoczynku i dobrej zabawy na wakacjach. Po pierwszych informacjach o katastrofie na profilu rozpoczęła się dyskusja zaniepokojonych przyjaciół, czy rzeczywiście znajdował się na pokładzie. Jedni nie mogli w to uwierzyć, inni pocieszali się, że wypadek lotniczy nie zawsze kończy się śmiercią wszystkich pasażerów. Później zaczęli składać kondolencje.

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy opublikowała nagranie rozmów separatystów. Mężczyźni rozmawiają na temat samolotu malezyjskich linii lotniczych, który spadł w obwodzie donieckim. W rozmowie informują, że samolot został zestrzelony przez kozaków z punktu kontrolnego Czernuchino.

Rozmowy zostały opublikowane w czwartek wieczorem na kanale SBU. Miały się odbywać o godz. 16:40 czasu lokalnego. Podczas pierwszej rozmowy, prowadzonej przez Igora Bezlera „Biesa” z pułkownikiem GRU Wasilijem Geraninem, który ma być „kuratorem” Bezlera przywódca separatystów informuje: – Zestrzelili samolot. Grupa „Minera” (podkładającego miny, bomby – red). Spadł za Jenikijewo – mówi na nagraniu człowiek podpisany przez SBU jako Bezler. – Gdzie są piloci? – pyta jego rozmówca. – Pojechali szukać i robić zdjęcia zestrzelonego samolotu. Dymi się – odpowiada mężczyzna. – O której? – pyta rozmówca. – Około 30 minut temu – mówi mężczyzna zidentyfikowany przez SBU jako Igor Bezler. W późniejszej rozmowie separatysty o pseudonimie „Major” z separatystą podpisanym jako „Grek” wynika, że separatyści przybyli na miejsce katastrofy widzą wiele ciał – nazywają je, zgodnie z rosyjskim żargonem wojskowym, „ładunkiem 200”. – Czernuchińscy kozacy zestrzelili samolot, kozacy, którzy stoją na punkcie kontrolnym Czernuchino – mówi mężczyzna podpisany jako „Major”.

Rozmowy kozaków

Ostatnia rozmowa na nagraniu opublikowanym przez SBU prowadzona jest, według ukraińskiej służby bezpieczeństwa, przez lidera rosyjskich kozaków, atamana Nikołaja Kozicyna z bojówkarzem o nieznanym pseudonimie. – Co do tego samolotu, zestrzelonego w okolicy Sniżnego – Toreza. Okazało się, że to pasażerski. Spadł w okolicy Grabowa, tam jest morze trupów kobiet i dzieci. Teraz tam kozacy oglądają to wszystko – mówi rebeliant. – W telewizorze mówią, że niby An-26, ukraiński, transportowy, ale mówią, że napisane jest na nim „malezyjskie linie lotnicze” – odpowiada mu ataman. – I co on robił na terytorium Ukrainy? – dopytuje. – Znaczy, że przywozili szpiegów. Po kiego … latać, teraz wojna jest – odpowiada mu ataman Nikołaj Kozicyn.

Około stu pasażerów samolotu Malaysia Airlines, który w czwartek uległ katastrofie na Ukrainie, leciało na międzynarodową konferencję na temat epidemii AIDS, rozpoczynającą się w weekend w Melbourne, w Australii – podały australijskie media.

Prawie jedną trzecią pasażerów malezyjskiego boeinga stanowili badacze, pracownicy służby zdrowia i działacze. Wszyscy byli specjalistami od HIV/AIDS – piszą dzienniki „The Australian” i „Sydney Morning Herald”. Według nich w piątek delegaci na konferencję zostali poinformowani, że ok. stu z ich kolegów było na pokładzie samolotu. Agencja AFP zaznacza, że doniesienia nie zostały jeszcze potwierdzone. „Sydney Morning Herald” pisze, że wśród zabitych jest Holender Joep Lange, były prezes międzynarodowego stowarzyszenia do walki z AIDS. Obecna szefowa tego stowarzyszenia Francuzka Francoise Barre-Sinoussi nie była w stanie potwierdzić, czy na pokładzie samolotu, który rozbił się na Ukrainie, było 108 uczestników konferencji. Poinformowała jednak, że 20. międzynarodowa konferencja na temat epidemii AIDS nie zostanie odwołana. Spotkanie, w którym weźmie udział ok. 12 tys. osób, rozpoczyna się w niedzielę w Melbourne. Wśród gości jest m.in. były prezydent USA Bill Clinton.

Niemal trzysta ofiar

Boeing 777 linii Malaysia Airlines, który leciał z Amsterdamu do Kuala Lumpur, rozbił się w czwartek na wschodzie Ukrainy. Według przewoźnika w samolocie było łącznie 298 osób – 283 pasażerów, w tym trzy niemowlęta, i 15 członków załogi. Wcześniej linie podawały, że maszyna przewoziła 295 ludzi. Wszyscy zginęli.   Kijów oskarżył „terrorystów” – czyli walczących o przyłączenie wschodniej Ukrainy do Rosji rebeliantów – o zestrzelenie boeinga pochodzącą z czasów radzieckich ciężką rakietą przeciwlotniczą Buk. Przywódcy samozwańczej separatystycznej Donieckiej Republiki Ludowej zaprzeczają, by mieli z tym cokolwiek wspólnego. W piątek o godz. 10 (godz. 16 czasu polskiego) w Nowym Jorku na nadzwyczajnym posiedzeniu poświęconym katastrofie samolotu zbierze się Rada Bezpieczeństwa ONZ. O spotkanie wnioskowała Wielka Brytania.

Part of the wreckage of a Malaysia Airlines Boeing 777 plane is seen after it crashed near the settlement of Grabovo in the Donetsk region Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych 2 Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych 3 Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych 4 Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych 5 Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych 6 Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych 7 Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych 8 Nad Ukrainą rozbił się Boeing 777 malezyjskich linii lotniczych 9

Źródło: PAP, rmf24
0 0 votes
Article Rating