Od początku tego roku na odrę na Ukrainie zachorowało prawie 47 tysięcy osób, a w ciągu ostatniego tygodnia ponad 2,6 tysiąca osób – poinformowało w środę ukraińskie ministerstwo zdrowia. Najwięcej osób choruje na odrę w zachodniej części kraju.

Najwięcej zachorowań odnotowano w zachodnich regionach, gdzie są najniższe wskaźniki szczepień przeciwko odrze – podał resort.

Jest to sąsiadujący z Polską obwód lwowski, w którym na odrę od początku roku chorowało ponad 10 tys. osób, iwano-frankiwski (ponad 4,8. tys.), graniczący z Polską zakarpacki (ponad 4,3 tys.) oraz tarnopolski (ponad 3 tys.). W Kijowie na odrę zachorowało ponad 2,7 tys. osób.

W 2018 roku w związku z komplikacjami po odrze zmarło na Ukrainie 15 osób: czworo dorosłych i 11 dzieci.

 

Niedostateczna liczba zaszczepionych

Ukraińskie ministerstwo zdrowia ponownie zaapelowało o szczepienia ochronne, które są bezpłatne dla wszystkich do 18. roku życia. Darmowe szczepionki przysługują także wojskowym, uczestnikom operacji na wschodzie kraju, studentom, nauczycielom i pracownikom placówek zdrowotnych.

Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC) podawało, że w 2017 roku w 30 europejskich krajach zanotowano 14 451 przypadków zachorowań na odrę, podczas gdy w 2016 roku były to 4 643 przypadki.

Epidemiolodzy oceniają, że utrzymujące się rozprzestrzenianie odry w Europie wynika z niedostatecznej liczby zaszczepionych. Wśród wszystkich zgłoszonych przypadków odry w 2017 roku, które wystąpiły u osób o znanym statusie zaszczepienia, aż 87 proc. to osoby nieszczepione.

 

 

 

 

Źródło: PAP, tvn24

 

 

 

 

0 0 votes
Article Rating