Andres Sanchez odkrył doskonale zachowaną czaszkę leniwca olbrzymiego sprzed 11 tysięcy lat. Paleontolog amator od 26 lat bada brzeg rzeki, na którym dokonał odkrycia i, jak sam przyznaje, znajdywał szczątki tego zwierzęcia już wcześniej.

Sanchez odkrył czaszkę w mule rzeki Santa Lucia przepływającej przez miasto San Ramon w departamencie Canelones w Urugwaju.

 Leniwiec olbrzymi – obraz

Leniwiec wielkości słonia

Czaszka należy do leniwca olbrzymiego znanego jako Megaterium. Żył on od 5,3 miliona do 11 tysięcy lat temu na terenie Ameryki Południowej i Środkowej. Był jednym z największych ssaków, jakie chodziły po Ziemi: osiągał wagę około 5 ton (to tyle, ile waży słoń afrykański).

Trafili na siebie po 26 latach

– Spędziłem nad tą rzeką 26 lat i przez tyle czasu nie trafiłem na nią (czaszkę – przyp. red.). Znajdywałem niekiedy niewielkie szczątki jego i podobnych mu zwierząt, ale nie sądziłem że znajdę coś tak dużego – przyznał szczęśliwy odkrywca. Uniwersytet w mieście San Ramon oszacował, że skamieniałość ma około 11 tysięcy lat. – Nieczęsto znajduje się tak dobrze zachowane szczątki – przyznał raz jeszcze paleontolog amator.

Teraz Sanchez musi oczyścić szczątki, potem dołączy je do swojej kolekcji. Wszystkie gromadzone przez niego obiekty są wystawiane w miejskim muzeum.

Źródło: ENEX, tm
0 0 votes
Article Rating