Amerykanie mają za sobą najgorętsze 12 miesięcy w historii pomiarów, czyli od 1895 r. Jeszcze nie zdążyli ochłonąć po tej wiadomości, kiedy meteorolodzy zapowiedzieli na najbliższe dni upały, z temperaturą 32 st. C w cieniu.

Ostatni rok został okrzyknięty przez meteorologów Amerykańskiej Narodowej Służby Oceanicznej i Meteorologicznej (NOAA) najcieplejszym w historii pomiarów.

Ciepły rok, gorąca wiosna

Agencja opierała się na danych od czerwca 2011 do maja 2012 (włącznie). Temperatura wynosiła w tym okresie średnio 13 st. C i była o ok. 1,8 st. C (dokładnie 3,2 stopnia w skali Fahrenheita) wyższa od średniej długoterminowej dla tego okresu.

Najgorętszą okazała sie też wiosna, ze średnią temperaturą wyższą o ok. 2,9 st. C (5,3 F) od średniej wiosennej dla XX wieku.

Upały w weekend

„Nadciąga grecki tydzień” – trąbią od piątku amerykańskie gazety. I nie są to spekulacje na temat postawy Greków w meczach na Euro 2012, które Amerykanów szczególnie zajmują. Chodzi o prąd powietrza niosący ciepłą masę z południa na północ kontynentu, który od soboty przybierze kształt greckiej litery omega i ściągnie upały w pasie od Chicago przez Cincinnati po miasto Waszyngton. Spodziewana wartość temperatury w cieniu to 32 st. C (90 F)

Źródło: Reuters, AccuWeather, NOAA, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating