Silne burze i tornada przypuściły zmasowany atak na środkowe stany USA. Według National Weather Service od soboty na terenie Oklahomy, Kansas, Nebraski i Iowy odnotowano 121 trąb powietrznych. W w miasteczku Woodward w Oklahomie nocy zginęło pięć osób, w tym dwoje dzieci, a 29 zostało rannych.

 

Potężny front burzowy nie daje spokoju środkowym stanom USA. Niedziela jest kolejnym dniem intensywnych burz i niszczycielskich tornad. Niektórym towarzyszyły opady gradu wielkości piłek do tenisa stołowego.

W stolicy stanu Oklahoma (Oklahoma City) żywioł zrywał linie energetyczne, powalał drzewa, uszkadzał dachy domów i ogrodzenia.

Nad 12-tysięczne miasteczko Woodward najpierw nadciągnęła burza i uderzenie pioruna uszkodziło system ostrzegania przed tornadem, a potem nadeszło samo tornado, które zabiło pięć osób. Według lokalnych służb 29 poszkodowanych trafiło do miejscowego szpitala, z czego pięć osób w krytycznym stanie przewieziono do innych placówek.

Żywioł przemieszcza się przez środek USA

Niebezpieczny front burzowy przemieszczał się od Teksasu po północną Minnesotę. Jak informuje National Weather Service, od soboty na terenie czterech stanów: Oklahoma, Kansas, Nebraska i Iowa zaobserwowano łącznie 121 tornad.

W Kansas gubernator Sam Brownback ogłosił stan pogotowia. Nie odnotowano tam żadnych ofiar ani rannych, przejścia tornad spowodowały natomiast kłopoty z dostawami prądu. Pozbawionych jest ich ok. 11 tys. osób. Według gubernatora na terenie stanu zaobserwowano 97 trąb powietrznych, tych danych nie potwierdza jednak National Weather Service.

Jednym z najbardziej poszkodowanych miejsc w Kansas jest miejscowość Wichita. Burza zniszczyła tam liczne domy, a także hangar w bazie sił powietrznych.

To nie koniec

Niedziela to nie koniec gwałtownych burz nad środkowymi stanami. Synoptycy nadal ostrzegają przed niebezpiecznymi zjawiskami – najgorzej ma być w trzech stanach: Wisconsin, Minnesota i Iowa.

Za wcześnie na toranada

Sezon tornad w USA zaczął się w tym roku wcześnie. Od stycznia w wyniku gwałtownych wichur zginęło już 57 osób. Synoptycy obawiają się, że ten rok będzie powtórką rekordowego roku 2011, gdy tornada pozbawiły życia ok. 550 osób.

 

Źródło: Reuters TV, PAP, tvnmeteo.pl
0 0 votes
Article Rating