Amerykanie mieli trudny dzień. W sześciu stanach wystąpiło blisko 20 tornad. Systemom burzowym, które przeszły przez centralną część Ameryki Północnej, oprócz groźnych trąb powietrznych towarzyszyły opady gradu oraz wiatr z prędkością dochodzącą do 130 km/h.

USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień

Amerykańscy meteorolodzy z Accuweather w sobotę 16 maja wydali ostrzeżenia przed trąbami powietrznymi. Specjaliści prognozowali, że groźne zjawiska pogodowe mogą wystąpić na obszarze Wielkich Równin od samej Kanady aż po Meksyk.

Synoptycy z weather.com informują, że w sobotę odnotowano przynajmniej 19 tornad: po sześć w stanie Oklahoma i Minnesota, pięć w Teksasie oraz po jednym w Kansas, Nebraska i Wyoming (jedno tornado wystąpiło na obszarze dwóch stanów).

USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień 3

Groźnie w Oklahomie

Pogoda pokazała co potrafi szczególnie w stanie Oklahoma. W południowo-zachodniej części stanu, w okolicy miejscowości Tipton, pojawiło się gigantyczne tornado. Mieszkańcy uwiecznili zjawisko na filmie.

Trąba powietrza pojawiła się także w okolicy miasta Norman na południu stanu Oklahoma. Z nieba oprócz deszczu spadł sporej wielkości grad, a także wiało z prędkością 130 km/h.

USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień 6

Brak ofiar, szkody materialne

– Dostajemy zgłoszenia o zerwanych liniach energetycznych, oraz uszkodzeniach budynków gospodarczych – powiedziała Keli Cain , rzeczniczka Departamentu Zarządzania Kryzysowego w stanie Oklahoma. – Nie dostaliśmy żadnych zawiadomień o urazach i ofiarach śmiertelnych – dodała.Cain poinformowała, że po przejściu nawałnicy bez prądu w stanie Oklahoma pozostało ponad 3 tysięcy ludzi.

W porę ostrzeżeni

Meteorolog z Narodowych Służb Meteorologicznych Deryl Williams brak ofiar i rannych tłumaczy faktem, że tornada w głównej mierze zeszły na obszarach słabo zaludnionych oraz polach uprawnych. Dodaje, że ludzie w porę zostali ostrzeżeni przed zbliżającym się zagrożeniem.

Katastrofa kolejowa

Policja w hrabstwie Lyon w stanie Kansas poinformowała, że dostali wiele wezwań w związku ze szkodami, jakie wyrządziła burza. Wichura zniszczyła domy i lokale użytkowe. Ponadto pod naporem wiatru przewrócił się pociąg.

USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień 2

Nadal groźnie

Synoptycy znieśli już alarm przed tornadami, ale ulewny deszcz, silny wiatr a także grad mogą się pojawić w USA także w niedzielę 17 maja.

 USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień 4 USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień 5 USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień 7 USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień 8 USA - 19 tornad w sześciu stanach w jeden dzień 9
0 0 vote
Article Rating