Środkowo-zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych od prawie dwóch tygodni nękają niszczycielskie tornada. Żywioł niszczy domy, wyrywa drzewa z korzeniami i przynosi ulewne deszcze powodujące powodzie. Giną też kolejni ludzie.

Gwałtowna pogoda w Stanach Zjednoczonych nie odpuszcza. Jak podaje CNN, wtorek był 13. z rzędu dniem z niszczycielskimi tornadami. Tym razem żywioł nawiedził stan Kansas.

Narodowa Służba Pogodowa (NWS) poinformowała o około 20 tornadach niedaleko miasta Kansas. Wiatr zrywał dachy z domów, wyrywał drzewa z korzeniami i niszczył sieć energetyczną. Miejscami padał ulewny deszcz.

Na nagraniu pozyskanym przez agencję Reutera widać tornado przemieszczające się w kierunku miasta Lawrence. Jak podaje biuro szeryfa w hrabstwie Douglas, kilkanaście osób zostało rannych.

Padł rekord opadów

Narodowa Służba Pogodowa wysłała w środę o poranku do miasta Topeka grupę specjalistów, którzy zbadają skutki tornada.

Kierownictwo międzynarodowego lotniska w Kansas City podało na Twitterze, że pasażerowie, którzy utknęli na nim z powodu gwałtownej pogody, znaleźli schronienie w garażach parkingowych. Port lotniczy w czasie przechodzenia tornada był zamknięty.

NWS w Kansas poinformowało, że pobity został majowy rekord sumy opadów. Jej wartość wyniosła 325 litrów wody na metr kwadratowy – w 1995 roku odnotowano 324 l/mkw.

W ciągu zaledwie dwóch ostatnich tygodni przez środkowo-zachodnie regiony Stanów Zjednoczonych przetoczyło się ponad 300 tornad. W stanie Missouri zginęły trzy osoby. W ubiegłym tygodniu w Oklahomie zginęło sześć osób, w tym dwie w sobotę w mieście El Reno.

James Breeden, funkcjonariusz policji z Barling w stanie Arkansas, w rozmowie z CNN poinformował, że w mieście Arkansas we wtorek po ulewnych deszczach w samochodzie utonął mężczyzna.

Prawie 80 rannych

Wieczorem 27 maja niedaleko Dayton (w stanie Ohio) przeszły dwa tornada. Zarząd Dróg stanu Ohio musiał użyć pługów, by uprzątnąć szkody na autostradach. Jak poinformowała Elizabeth Long, rzeczniczka sieci szpitali Kettering Health Network, rannych zostało prawie 80 osób.

Oprócz tornad zagrożeniem jest też ulewny deszcz. Zdaniem Briana Hurleya, starszego meteorologa NWS, w części stanów Nebraska, Kansas, Missouri, Iowa może dojść do powodzi.

– Będzie przerwa, ale nie na długo. Rozpogodzi się w piątek, sobotę i niedzielę – powiedział David Roth z NWS.

Meteorolodzy podkreślają, że w tym roku tornada występują z nienotowaną dotychczas częstotliwością i są bardzo silne. Szybkość wiatru często przewyższa 200 km/godz.

 

 

Źródło: Reuters, CNN, tvnmeteo, https://www.dailymail.co.uk/news/article-7082297/National-Weather-Service-issues-tornado-watch-24-million-people.html
0 0 votes
Article Rating