Aż dziewięć tornad przeszło w rejonie Zatoki Meksykańskiej w USA. Łącznie zniszczyły kilkadziesiąt domów, uszkodziły linie elektryczne i połamały liczne drzewa. Wszystkie zostały zaklasyfikowane do pierwszej kategorii w skali Fujity.

W Alabamie tornado pojawiło się w poniedziałek o godzinie 5 rano czasu lokalnego na północny zachód od miasta Birmingham. Wir o prędkości wiatru 140 km/h zniszczył 29 domów, w tym dwa poważnie.

 

Dwa tornada w kwadrans

W Missisippi w okolicy Walthall County tornadow zauważono około godziny 8 rano. Prędkość wiatru dochodziła do 160 km/h.

Żywioł zniszczył blaszany budynek, porozrzucał złom na odległość ok. 200 metrów i wyrzucił w górę drewniane bale na wysokość 30 metrów.

15 minut później tornado o tej samej sile uderzyło w pobliskie Marion County. Uszkodziło wiaty, altany i drzewa.

Samochody latały w powietrzu

Z prędkością 168 km/h o godzinie 7 rano przeszło tornado nad Luizjaną. Uderzyło w Baton Rouge Parish, gdzie uszkodziło dom i sklep spożywczy. Odnotowano wiele połamanych lub powalonych drzew.

Dwie godziny później wir o prędkości 144 km/h pojawił się w pobliskim Ascension Parish. Porozbijał szyby w 10 samochodach salonu samochodowego, stojących na parkingu i podniósł na sześć metrów wielkiego pickupa. Strażacy dostali zgłoszenia a drobnych zniszczeniach w kilku budynkach, a sami stracili pięcioro drzwi w remizie.

Wir wodny

Z kolei na Florydzie około godziny 16:30 zauważono wir wodny na jeziorze Apoka w regionie Orange County.

Godzinę później nad Volusia County też prawdopodobnie przeszło tornado, ale to zdarzenie wciąż analizowane jest przez meteorologów. Żywioł uszkodził dachy 12 domów i linie energetyczne.

F1

Wszystkie tornada zostały sklasyfikowane jako pierwszej kategorii w skali Fujity. Opisuje ona trąby powietrzne na podstawie zniszczeń, jakich dokonały, a nie prędkości wiatru, jak choćby huraganowa skala Saffira-Simpsona. Pierwszy stopień tej skali nadawany jest za zniszczenia umiarkowane, odpadające części dachów, samochody spychane z dróg etc.

Źródło: accuweather.com, tm
0 0 votes
Article Rating